Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Rozważamy przeprowadzenie oferty publicznej albo sprzedaż większościowego pakietu akcji w podstawowej części RBP – przyznaje Christof Danz, rzecznik Raiffeisen Banku International, jedynego właściciela RBP.
Wprowadzenie akcji banku do obrotu na GPW to obowiązek wynikający ze zobowiązania złożonego Komisji Nadzoru Finansowego jeszcze w 2011 r., kiedy Raiffeisen kupił Polbank. Akcje RBP muszą zadebiutować do 15 maja, więc czasu jest niewiele. Szczególnie, że tym razem oferta skierowana byłaby także do inwestorów indywidualnych, więc, aby zdążyć przed wyznaczonym terminem oferta musiałaby wystartować najpóźniej w połowie kwietnia. RBI musi być gotowy na oba scenariusze: jednocześnie szykowana jest oferta publiczna oraz prowadzone są rozmowy w sprawie sprzedaży banku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.