Jak tłumaczy agencja, zmiana perspektywy na negatywną związana jest głównie z zaangażowaniem banku w pośrednictwo przy sprzedaży obligacji GetBacku, któremu wczoraj obniżyła oznaczenie ratingu z częściowej na pełną niewypłacalność (ma ocenę CCC).
Niewielka ekspozycja na GetBack, ale...
Agencja zaznacza, że obniżenie perspektywy ratingu Idea Banku nie jest związane z sytuacją finansową banku, którą EuroRating (bazując na sprawozdaniu finansowym banku sporządzonym według stanu na koniec 2017 roku) ocenia jako stabilną. Uwzględnia natomiast zaprzestanie przez GetBack regulowania zobowiązań z tytułu wielu serii wyemitowanych obligacji oraz złożenie przez spółkę wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w formie przyspieszonego postępowania układowego, a także opublikowaną przez Idea Bank informację o wartości ekspozycji na ryzyko kredytowe GetBacku.
EuroRating zakłada, że na należnościach Idea Banku od GetBacku z tytułu obligacji i transakcji handlowych (łącznie na 14 mln zł) bank może ponieść straty, to jedocześnie bierze pod uwagę fakt, że kwota ta jest relatywnie niewielka zarówno w stosunku do skali aktywów oraz kapitałów, jak i do wyniku finansowego banku. Agencja zakłada również, że należności Idea Banku z tytułu sprzedanych wierzytelności (73 mln zł) od jednego z funduszy sekurytyzacyjnych serwisowanych przez GetBack nie dotyczą bezpośrednio ryzyka kredytowego GetBacku. Spodziewa się zatem, że bank nie powinien ponieść istotnych strat na tej ekspozycji nawet w przypadku wystąpienia ewentualnej upadłości GetBacku.
EuroRating uwzględnia jednak fakt, że grupa Idea Banku była istotnie zaangażowana w pośrednictwo w sprzedaży obligacji GetBack – w tym również na rzecz klientów detalicznych. „Fakt ten, w kontekście sytuacji związanej z niewypłacalnością emitenta tych obligacji oraz dużego nagłośnienia tej sprawy w mediach, w ocenie agencji wiąże się dla banku z ryzykiem reputacyjnym" – czytamy w uzasadnieniu.
Agencja zwraca również uwagę na fakt, że Idea Bank uzyskiwał w poprzednich kwartałach ze sprzedaży obligacji GetBack istotne przychody prowizyjne, które należy obecnie zaliczyć do dochodów niepowtarzalnych, co oznacza, że wyniki finansowe banku w tym roku nie będą już obejmować dochodów z tego tytułu.