Fitch zredukował długoterminową ocenę IDR do BBB+ z A-. Agencja wyjaśnia, że wynika to ze spadku współczynnika kapitału podstawowego obliczanego według jej własnej metodologii. Teraz jest on w Pekao na poziomie porównywalnym z prezentowanymi przez inne banki, a wcześniej był wyższy niż u konkurentów. Wynika to z wypłaty przez Pekao wysokich dywidend (jako jedyny w sektorze – obok Handlowego – jest w stanie wypłacać cały roczny zysk), w przeciwieństwie do innych banków – szczególnie tych obciążonych hipotekami walutowymi – które nie mogą wypłacać dywidend lub przeznaczają na nie tylko niewielką część zysków.

Silne strony banku w ocenie Fitch to ugruntowana pozycja na polskim rynku, stabilny model biznesowy, konserwatywny apetyt na ryzyko, silna pozycja kapitałowa, wysoka jakość aktywów, solidna rentowność oraz dobra pozycja finansowa i płynnościowa. Analitycy Fitcha uważają, że jakość aktywów Pekao będzie nadal stabilna w przyszłym roku i w kolejnych latach ze względu na ostrożne podejście do sprzedaży nowych kredytów i wspierające otoczenie makroekonomiczne.

Pekao podkreśla, że jego strategicznym celem jest zachowanie silnej pozycji kapitałowej przy atrakcyjnej polityce dywidendowej i kontynuacji wzrostu w kluczowych obszarach. Ale zdaniem niektórych analityków konieczne będzie obniżenie wskaźnika wypłaty dywidendy do 75 proc. (rosną wymogi kapitałowe, część zysków ma trafiać na rozwój).

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/bank_pekao