Obniżenie ratingu kredytowego związane jest głównie z osłabieniem pozycji kapitałowej banku, przyjęciem planu naprawy i planu ochrony kapitału, ryzykiem poniesienia dalszych strat oraz ryzykiem otrzymania kar związanych z udziałem banku w procesie dystrybucji obligacji GetBacku, a także z istotnymi zmianami w składzie zarządu banku – wyjaśnia EuroRating.
Zmiany w zarządzie i problemy po GetBacku
Agencja zwraca uwagę, że na skutek dokonanych przez Idea Bank w sprawozdaniu za I półrocze 2018 r. wysokich odpisów aktualizujących wartość aktywów oraz utworzonych rezerw (których część została spisana wstecz bezpośrednio w kapitał własny na koniec 2017 roku), wartość kapitału własnego banku obniżyła się o 31 proc. w stosunku do stanu z końca III kwartału 2017 r. Przy stabilnej wartości aktywów i rosnącej wartości portfela kredytów przełożyło się to na silny spadek współczynników kapitałowych banku. Na poziomie skonsolidowanym łączny współczynnik obniżył się do 9,8% (wobec 13,8% w III kwartale 2017 r.), a współczynnik kapitału własnego Tier 1 spadł do 8,2% (wobec 12,1% w III kwartale 2017 r.).
W efekcie bank według stanu na koniec II kwartału 2018 r. nie spełniał minimalnych wymogów kapitałowych określonych dla banku przez nadzór finansowy. Niedobory te wynosiły na poziomie jednostkowym: Tier 1 – 0,8 pkt. proc., TCR – 1,3 pkt. proc, a na poziomie skonsolidowanym: Tier 1 – 2,7 pkt. proc. i TCR – 3,1 pkt. proc.
Na skutek poniesionych w I półroczu strat oraz spadku współczynników kapitałowych poniżej wymaganych minimów Idea Bank musiał wnioskować do KNF o zatwierdzenie planu ochrony kapitału oraz zdecydował się na uruchomienie planu naprawy. Plany te zakładają m.in. niewielką emisję akcji (o wartości 50 mln zł), która ma zostać przeprowadzona w I półroczu 2019 r., a także sprzedaż części udziałów w spółkach stowarzyszonych, redukcję kosztów i modyfikację struktury bilansu.
EuroRating bierze pod uwagę fakt, że w sprawozdaniu za I półrocze bank utworzył rezerwę w wysokości 14 mln zł na potencjalne roszczenia klientów wynikające z udziału banku w dystrybucji obligacji GetBacku. Według agencji istnieje jednak ryzyko, że wobec licznych doniesień o poważnych naruszeniach dokonywanych przez pracowników Grupy Idea Bank przy oferowaniu klientom obligacji znajdującej się obecnie w stanie niewypłacalności spółki windykacyjnej, wyniki banku w kolejnych kwartałach mogą zostać obciążone dodatkowymi rezerwami na wypłatę odszkodowań dla klientów.