Bank Handlowy chce w latach 2018-2021 przeznaczać nie mniej niż 75 proc. zysku na dywidendę. Decyzja taka zapadała mając na uwadze przyjętą właśnie przez bank strategię oraz stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego wobec polityki dywidendowej banków komercyjnych w perspektywie średnioterminowej, opublikowanej w marcu tego roku – podał Bank Handlowy w komunikacie po zamknięciu piątkowej sesji.
Czytaj także: Handlowy może pójść drogą Pekao i zmniejszyć wypłatę
O takiej możliwości pisaliśmy w „Parkiecie" pod koniec listopada, gdy okazało się, że Pekao zapowiedział zmniejszenie wskaźnika wypłaty dywidendy. W latach 2020 i 2021 będzie wypłacał odpowiednio 60–80 proc. i 50–75 proc. rocznego zysku, choć ostateczna rekomendacja będzie zależeć od wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego, sytuacji na rynku finansowym, wyniku banku i tempa jego rozwoju. Handlowy i Pekao były jedynymi na GPW bankami, które w ostatnich latach były w stanie wypłacać całość zysku na dywidendę ze względu na swoje wysokie nadwyżki kapitałowe. Te jednak maleją, bo rentowność banków zmalała a rosy wymogi kapitałowe. W efekcie wymogi w tym zakresie rosły szybciej, niż banki były w stanie zwiększać kapitały, więc systematycznie konsumowały nadwyżkę.
Jednocześnie bank podał, że w piątek rada nadzorcza zatwierdziła nową strategię na lata 2019 – 2021. Głównym założeniem strategii jest wzrost działalności klientowskiej, która ma przyczynić się do osiągnięcia celów finansowych w postaci: wysokiego, jednocyfrowego średniorocznego wzrostu wolumenów kredytowych w segmencie bankowości detalicznej i średniego jednocyfrowego średniorocznego wzrostu wolumenów kredytowych w segmencie bankowości instytucjonalnej, wysokiego, jednocyfrowego średniorocznego wzrostu przychodów na działalności klientowskiej oraz utrzymywania wskaźnika ROE powyżej 10 proc. w okresie 2019 - 2021, o ile nie będą miały miejsca przyszłe zdarzenia prawne, regulacyjne lub podatkowe, które będą mogły mieć wpływ na osiągnięcie tego wskaźnika.
Bank ma także wdrażać nowe inicjatywy strategiczne w segmencie klientów instytucjonalnych i detalicznych i chce wykorzystywać „dotychczasowe przewagi konkurencyjne dla uzyskania wzrostu" w obszarach takich jak niezabezpieczone kredyty detaliczne, wymiana walutowa i zarządzanie gotówką, usługi Wealth Management oraz oferta dla klientów poszukujących globalnego partnera finansowego. Nie znalazły się jednak konkretne informacje na temat planowanego wzrostu bilansu. Handlowy jest jednym z niewielu banków, który przez lata właściwie nie rósł i ma podobną wielkość pod tym względem jak kilkanaście lat temu.