Umowa umożliwia przeprowadzenie sekurytyzacji syntetycznej portfela kredytów biznesowych do wartości 1,5 mld zł z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) jako kontrgwarantem. Transakcja zwiększy bufory kapitałowe banku, podnosząc współczynnik kapitałowy Tier1 o 26 punktów bazowych przy wykorzystaniu pełnego limitu umowy. Dzięki wsparciu EBI w ramach tzw. Planu Junckera, transakcja sekurytyzacji przyczyni się także do uruchomienia w Grupie Alior Banku dodatkowych możliwości kredytowania w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw na korzystniejszych warunkach w postaci obniżonego oprocentowania. – Poprzez transfer ryzyka kredytowego do EFI, Alior Bank będzie mógł z jeszcze większą skutecznością realizować swoje cele strategiczne. Uwolnione środki zwiększą bezpieczeństwo kapitałowe banku oraz przybliżą nas do osiągnięcia zdolności do wypłacenia dywidendy w roku 2020, czyli z zysku roku 2019 – mówi Krzysztof Bachta, p.o. prezesa Alior Banku.

Konstrukcja transakcji jest podzielona na trzy transze, tj. junior, mezzanine i senior, gdzie ryzyko transzy junior pozostaje w Alior Banku, natomiast ryzyko transz mezzanine oraz senior zostaje przeniesione na EFI i EBI. Jest to pierwsza tego typu transakcja w Polsce przeprowadzana pod reżimem unijnego rozporządzenia CRR (Capital Requirements Regulation).

- Zamiar przeprowadzenia w tym roku transakcji sekurytyzacyjnej komunikowaliśmy w planie operacjonalizacji strategii jesienią ubiegłego roku. Cieszy nas, że udało się ją przeprowadzić wspólnie z EFI i EBI w ramach tzw. Planu Junckera, na korzystnych dla banku warunkach. Uwolniony kapitał zostanie wykorzystany na wzrost w kluczowym dla strategii banku segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto transakcja ta przeciera szlaki dla rozważanych przez nas transakcji sekurytyzacyjnych dotyczących portfela leasingowego – dodaje Filip Gorczyca, wiceprezes Aliora odpowiedzialny za pion finansów.

To kolejna w Polsce sekurytyzacja należności kredytowych lub leasingowych (wcześniej przeprowadzali ją m.in. Idea Leasing, Raiffeisen, Getin Noble Bank czy Millennium). Nie należy mylić tej transakcji ze sprzedażą portfeli nieregularnych (NPL). Sekurytyzacja oparta jest o aktywa, które generują stały i bezpieczny dochód, a nie o zakup portfela złych kredytów za symboliczną część jego wartości nominalnej. Jedną z najważniejszych zalet transakcji jest możliwość pozyskania przez bank lub firmę leasingową finansowania do rozwoju akcji kredytowej lub leasingu. Transakcja polega na tym że bank jest w stanie przygotować cały portfel kredytów, wierzytelności czy leasingów na bardzo dużą wartość, a następnie "zapakować" go do SPV (spółka celowa, Special Purpose Vehicle) i sprzedać. Bank w zamian dostaje gotówkę, ale także uwalnia zabezpieczenia i kapitał, jakie musi trzymać przy określonej wartości udzielonych kredytów czy leasingów. Poprawia to strukturę bilansu banku i jego wskaźniki kapitałowe, umożliwia więc rozwój akcji kredytowej.