Na razie dotyczy strefy euro (banków podpiętych do systemu TARGET 2), ale ma być rozszerzany na pozostałe kraje.
Do systemu dołączyło na razie tylko osiem banków – francuskich, hiszpańskich i niemieckich. Polskie analizują sytuację. – Natychmiastowe płatności w UE są szczególnie istotne dla klienta firmowego, szczególnie dla dużych korporacji międzynarodowych, i w przypadku oferty dla klienta korporacyjnego rozważamy dołączenie do systemu TIPS. W bankowości dla klienta indywidualnego koncentrujemy się na rozwijaniu innych projektów płatniczych – informuje Pekao.
ING Bank Śląski wskazuje, że analizuje i rozważa dołączenie do systemu, decyzji w tej sprawie nie podjął jeszcze mBank. Millennium planuje dołączyć do systemu TIPS, ale zastrzega, że w tym momencie nie może przekazać więcej informacji.
Warto zaznaczyć, że w Polsce funkcjonuje system umożliwiający płatności błyskawiczne w złotych – to Express Elixir, obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (za takie przelewy banki pobierają dodatkową, niewielką opłatę). Tylko w listopadzie za jego pomocą przekazano 3,1 mld zł, o 70 proc. więcej niż rok wcześniej. – Obecnie w KIR realizujemy też projekt udostępnienia płatności natychmiastowych w euro, którego jednym z elementów jest zapewnienie bankom działającym w Polsce możliwości rozrachunku tego typu płatności za pośrednictwem systemu TIPS – mówi Michał Szymański, wiceprezes KIR. Przypomina, że w innym systemie KIR – Euro Elixir – możliwe jest rozliczanie „standardowych" płatności w euro.
Zwraca uwagę, że docelowo w systemie TIPS planowane jest uzyskanie paneuropejskiego zasięgu, podczas gdy Express Elixir, jako system do rozliczeń w złotych, jest ograniczony do obszaru Polski.