W 2018 r. rosła zarówno liczba jak i wartość transakcji wykonywanych systemem Blik. Liczba wzrosła aż do 91 mln z 33 mln w 2017 r., z kolei wartość przekroczyła 12 mld zł, podczas gdy w 2017 roku było to tylko 4,5 mld zł – wynika z danych Polskiego Standardu Płatności, spółki będącej operatorem systemu. Od początku 2018 roku Polacy zrealizowali 91 mln transakcji Blikiem, czyli dwa razy więcej niż łącznie w pierwszych trzech latach funkcjonowania systemu.

W całym ubiegłym roku odnotowano 66,2 mln transakcji w internecie, odpowiadają one za trzy czwarte wszystkich transakcji Blikiem. Poza tym sporą popularnością cieszyły się wpłaty i wypłaty w bankomatach (14,6 mln), przelewy na numer telefonu (5,18 mln) oraz transakcje w terminalach płatniczych (5,04 mln).

- Nasz system staje się pierwszym wyborem przy płatnościach w e-commerce. Oprócz tego, że jest już powszechnie dostępny, to także dzięki kolejnym innowacjom jakie wprowadzamy wspólnie z bankami, jest najwygodniejszą metodą płatności w sieci – uważa Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

Udziałowcami PSP jest sześć polskich banków: Alior, Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe. Ponad 90 proc. klientów bankowości detalicznej w Polsce może korzystać z tego systemu.