Rada nadzorcza ING Banku Śląskiego zatwierdziła aktualizację jego polityki dywidendowej. Wynika to z opublikowanego stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wymogów kapitałowych stawianych wobec banków polegających. Stanowisko KNF zakłada m.in. rezygnację ze wskazania konkretnych, minimalnych poziomów współczynników kapitałowych, na rzecz wprowadzenia formuły opracowanej przez nadzór (wynika to ze zmiennego poziomu buforów ryzyka systemowego i antycyklicznego). Dopisano też bufor stress-testowy, mierzący wrażliwość banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny.
Aktualizacja wymuszona przez zmianę KNF
Nowa polityka ING Banku Śląskiego zakłada „stabilne realizowanie wypłat dywidend w długiej perspektywie z zachowaniem zasady ostrożnego zarządzania oraz wszelkich wymogów regulacyjnych, do których zachowania bank jest zobowiązany. Polityka dywidendowa zakłada możliwość realizowania wypłat dywidendy z nadwyżki kapitału powyżej minimalnych współczynników adekwatności kapitałowej oraz powyżej określonego przez KNF dla celów wypłaty dywidendy".
Bank podał wymagane poziomy do wypłaty dywidendy. Są takie same jak dla innych banków, które chcą wypłacać do 75 proc. rocznego zysku. Muszą mieć współczynnik kapitału Tier1 na poziomie co najmniej 6 proc. powiększone o 1,5 pkt proc., ewentualny bufor na kredyty frankowe (75 proc. jego wysokości) oraz o wymóg połączonego bufora (zabezpieczający, antycykliczny, ryzyka systemowego i instytucji ważnych systemowo). W przypadku łącznego współczynnika TCR wymóg wynosi minimum 8 proc. powiększone o 1,5 pkt proc., wymóg połączonego bufora i ewentualny bufor frankowy (w tym przypadku w całości).
Ile dywidend będzie wypłacał ING Bank Śląski?