mBank: Możliwy pełen free-float?

Toczące się rozmowy między Deutsche Bankiem i Commerzbankiem w sprawie ich ewentualnej fuzji rodzą pytania, czy w razie jej przeprowadzenia będą potrzebować kapitału i zmuszone będą sprzedać mBank. Teraz Commerzbank kontroluje ponad 69 proc. kapitału tego czwartego co do wielkości banku w Polsce.

Publikacja: 20.03.2019 05:13

mBank: Możliwy pełen free-float?

Foto: materiały prasowe

Jeśli tak, to pojawia się pytanie, kto mógłby być kupującym. Eksperci w pierwszej kolejności wymieniają inne duże banki – zarówno te już obecne na polskim rynku, jak i te dopiero chcące na niego wejść. Czy jednak możliwa jest sprzedaż akcji mBanku inwestorom finansowym, co spowodowałoby, że nie miałby akcjonariusza strategicznego? W USA i Europie Zachodniej takich instytucji jest sporo.

Kluczowym czynnikiem o tym decydującym byłby przede wszystkim brak popytu ze strony innych banków, co jest raczej mało prawdopodobne, zważywszy na całkiem sporą skalę mBanku (6,5 proc. udziału w polskim rynku kredytów detalicznych i korporacyjnych) oraz zaawansowanie technologiczne czy dobrą pozycję kapitałową. Drugim czynnikiem byłoby stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego, która przez lata dużą wagę przykładała do siły głównych akcjonariuszy polskich banków, niezbędnej do ich szybkiego dokapitalizowania w razie potrzeby. Do tego dochodzi ich wiarygodność i jakość zarządzania – wobec tych elementów nadzór miał wątpliwości w sprawie Abrisu i FM Banku, którego sprzedaż nakazał temu funduszowi private equity. Nie udało nam się uzyskać do zamknięcia tego wydania „Parkietu" stanowiska KNF w sprawie tego, czy mógłby działać w Polsce duży bank bez inwestora strategicznego.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
Santander BP pozytywnie zaskoczył
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań
Banki
Bank Pekao miał 1 514 mln zł zysku netto, 19,6% ROE w I kw. 2024 r.
Banki
Bank Santander BP miał 1 564,74 mln zł zysku netto, 20,1% ROE w I kw. 2024 r.
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Banki
Banki będą mieć zaskakująco dobry wynik odsetkowy. A zyski?
Banki
Słodko-gorzkie prognozy dla największych banków