Kredyty frankowe. Sporne przedawnienie

W sprawie kredytów frankowych wciąż jest dużo wątpliwości dotyczących przedawnienia roszczeń oraz powstania uprzywilejowanej pozycji banków przez wprowadzenie art. 117 (1) k.c.

Publikacja: 24.10.2019 05:00

Kredyty frankowe. Sporne przedawnienie

Foto: Adobestock

Daje on sądom możliwość niezastosowania instytucji przedawnienia w wyjątkowych okolicznościach. To może budzić obawy u klientów, że bank jest w lepszej sytuacji niż konsument.

– Proszę pamiętać o art. 117 § 2(1) k.c., który wprost wskazuje, że po upływie okresu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia przysługujących roszczeń – zaznacza radca prawny Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Dodaje, że przy ewentualnej ocenie możliwości zastosowania art. 117 (1) k.c. sąd będzie musiał ocenić całość roszczeń oraz ich podstawy prawne, w których przy ocenie abuzywności ocenia się między innymi czy doszło do naruszenia dobrych obyczajów, które stanowią klauzulę generalną i odsyłają do zasad moralnych czy etycznych. Przypomina też, że sądy powinny brać pod uwagę wypracowaną w doktrynie i orzecznictwie „zasadę czystych rąk" zakładającą, że nie może powołać się na zasady współżycia społecznego czy dobre obyczaje, ten kto sam je naruszył.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
Banki stracą na obniżkach stóp. Ale nie od razu i nie tak dużo
Banki
Kiedy niższe raty kredytów?
Banki
Listy zastawne. Tańsze kredyty?
Banki
Rewolucja pokoleniowa w bankach
Banki
Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w górę. W maju padł kolejny rekord
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków