Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po 19 proc. ankietowanych jest zdecydowanie i raczej przeciwnych specjalnej pomocy od państwa dla tych kredytobiorców. Łączna grupa zwolenników takiego wsparcia to 32 proc. (11 proc. zdecydowanie za wsparciem i 22 proc. raczej za). Zdania nie miało 31 proc. ankietowanych.
Spośród tych, którzy są za państwowym wsparciem frankowiczów, ponad połowa przekonuje, że należy je wdrożyć tylko ustawami (52 proc.), a łącznie 39 proc. wskazuje na pomoc w zakresie finansowym. Trudności w określeniu pomocy ma ponad 7 proc. badanych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
By nadążyć za spadającymi przychodami po obniżkach stóp, sektor finansowy musi redukować koszty. Co w pierwszej kolejności pójdzie pod nóż? Jak bardzo może to zaboleć pracowników i klientów?
Głęboka reorganizacji Grupy PZU zakończyć ma się do czerwca 2026 r. W odniesieniu do Aliora wciąż rozważana są różne opcje, w tym sprzedaż lub fuzja z Pekao.
Mogło by się wydawać, że Szymon Hołownia wycofuje się z forsowania specjalnego podatku dla banków jako pomysłu rządowego. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. - To nadal istotny element naszego działania - komentuje partia Polska 2050.
W środę ruszy rozprawa przed TSUE dotycząca polskiego wskaźnika WIBOR. To bezprecedensowa sprawa w skali Europy. Jeśli wygra prokonsumenckie nastawienie, banki polegną w całości. Niemniej sektor ma nadzieję, że do tego nie dojdzie.
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił osiem z 48 skarg kasacyjnych dotyczących przymusowej restrukturyzacji banku Leszka Czarneckiego. Sprawą będzie się musiał ponownie zająć sąd pierwszej instancji. Kwestia roszczeń obligatariuszy GetBacku pozostaje otwarta.
Negatywnie o podatku od nadmiarowych zysków dla sektora bankowego wypowiadał się już m.in. minister finansów. Ale Szymon Hołownia, lider Polska 2050 chce przeforsować to rozwiązanie jako rządowe.