Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi inwestorów na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przeprowadzeniu przymusowej restrukturyzacji (resolution) Idea Banku. Co to oznacza?
Sąd oceniał legalność zaskarżonej decyzji, biorąc za podstawę stan faktyczny i prawny istniejący w dniu jej wydania. WSA uznał, że decyzja została wydana zgodnie z prawem. BFG w sprawie Idea Banku miał rację, a oddalenie skarg to potwierdza. Do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia zostały połączone skargi rady nadzorczej Idea Banku, LC Corp B.V. i Getin Holdingu oraz Leszka Czarneckiego jako osoby fizycznej, a także pozostałych podmiotów będących obligatariuszami i akcjonariuszami Idea Banku oraz obligatariuszami GetBacku. Łącznie WSA rozpatrzył 258 skarg.
Sąd ocenił poprawność przeprowadzenia restrukturyzacji przez Fundusz i potwierdził profesjonale działanie BFG oraz sieci bezpieczeństwa, w tym Komisji Nadzoru Finansowego. To drugi wyrok WSA dotyczący przymusowej restrukturyzacji. W grudniu 2020 r. WSA oddalił skargę w sprawie PBS Sanok. To potwierdzenie prawidłowości naszego sposobu działania w ramach wykonywania ustawowych kompetencji BFG w obszarze resolution.
Jakie były zarzuty stawiane przez inwestorów?
Twierdzili, że firma, która przeprowadziła tzw. oszacowanie Idea Banku, czyli sporządziła raport obrazujący jego kondycję finansową (była nią PwC – red.), nie była w pełni niezależna. Sąd jednak uznał, że BFG w odpowiedni sposób zbadał niezależność rzeczoznawcy dokonującego oszacowania w resolution. To ważne, bo w razie ewentualnych następnych resolution będziemy ten proces powtarzać. Inwestorzy skarżyli się też na rzekomy konflikt interesów: BFG był kuratorem Idea Banku ustanowionym przez KNF, a jednocześnie organem odpowiedzialnym za resolution. Taki model jest wprost przewidziany w ustawie i sąd uznał, że procedura jest właściwa. To otwiera furtkę do tego, aby w razie potrzeby być kuratorem instytucjonalnym w każdym banku mającym problemy.