Gospodarka

Dłuższa lista dla handlu na krótko

Od środy obowiązuje nowa lista spółek, których akcje mogą być przedmiotem krótkiej sprzedaży. Po raz pierwszy znalazły się na niej papiery Tauronu, Boryszewa, Synthosu oraz KOV.

Od wczoraj na krótko można sprzedawać akcje 37 spółek. Z listy obejmującej dotychczas akcje 36 spółek zniknęły Netia, Cersanit i LPP.Powód? Ich akcje przestały spełniać kryteria obowiązujące spółki nie wchodzące w skład WIG20, mówiące o tym, że wartość akcji w wolnym obrocie wynosi co najmniej 300 mln zł, a średnia dzienna wartość obrotów akcjami w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wynosi co najmniej 4 mln zł.

W lipcu zainteresowanie papierami tych spółek inwestorów grających na krótko było znikome. Papierami Netii i Cersanitu nie przeprowadzono ani jednej transakcji krótkiej sprzedaży. W przypadku LPP sprzedano na krótko 17 akcji wartych 23,5 tys. zł.

W sumie w lipcu inwestorzy zawarli ponad 6 tys. transakcji krótkiej sprzedaży wartych ponad 150 mln zł, co stanowiło 1,1 proc. wszystkich obrotów akcjami dopuszczonych spółek. 82 proc. obrotów wygenerowały transakcje akcjami największych spółek: KGHM, PKO BP, Banku Pekao, Telekomunikacji Polskiej i PZU.

W sumie przedmiotem transakcji krótkiej sprzedaży były akcje 25 spółek.Najwyższy procentowy udział krótkiej sprzedaży w obrotach walorami zanotowano w przypadku akcji New World Resources (3,5 proc.). Do tej samej spółki należy rekord, jeśli chodzi o dzienny udział krótkiej sprzedaży w obrocie akcjami (7 lipca wyniósł on 48,3 proc.).W sumie przedmiotem transakcji krótkiej sprzedaży były w lipcu akcje 25 spółek.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.