Technologie

Comarch będzie notowany we Frankfurcie

Walne zgromadzenie SoftM, niemieckiej spółki zależnej Comarchu, zdecydowało
o zmianie nazwy na Comarch Software und Beratung. SoftM jest notowany na
niemieckim parkiecie. Po zmianie nazwy w tabelach giełdowych pojawi się
zatem Comarch
Foto: AFP

SoftM to najważniejsza spółka zależna Comarchu działająca na terenie Niemiec i innych krajach niemieckojęzycznych. Giełdowa spółka przejęła kontrolę nad SoftM (jest notowany na giełdzie we Frankfurcie) na przełomie 2008 i 2009 r. Pakiet 80,9 proc. kapitału kosztował Comarch ponad 70 mln zł. Ponad 7-proc.pakiet SoftM należy do luksemburskiego funduszu Vintage, za którym stoi Janusz Filipiak, prezes i największy akcjonariusz Comarchu.

Krakowski producent oprogramowania przejął SoftM w trudnym dla spółki momencie. Jej produkty stawały się coraz bardziej przestarzałe a firma nie miała pieniędzy na odświeżenie oferty. Zbiegło się to z kryzysem gospodarczym, który dodatkowo spotęgował problemy SoftM. Dlatego już na starcie Comarch musiał się zabrać za restrukturyzację firmy co negatywnie odbiło się na jej wynikach oraz rezultatach całej grupy kapitałowej.

Restrukturyzacja powoli zmierza do finału i przyszły rok SoftM ma już zakończyć zyskiem. Ważną częścią ratowania SoftM stała się modernizacja oferty produktowej. Firma zrezygnowała z niskomarżowej dystrybucji sprzętu IT. Cały zeszły rok i bieżący poświęciła ma przygotowanie nowych wersji sztandarowych produktów do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) dla małych i średnich przedsiębiorstw (Semiramis). Budżet inwestycji tylko w 2009 r.sięgnął 9,7 mln euro czyli aż 25 proc. rocznych przychodów firmy. Dodatkowo w ofercie SoftM pojawiły się produkty Comarchu.

Krakowska spółka ma bardzo ambitne plany związane z niemieckim rynkiem. Łoży spore pieniądze w marketing i budowanie wizerunku. Została głównym sponsorem monachijskiego klubu piłkarskiego TSV 1860. Dlatego naturalnym krokiem była również zmiana nazwy SoftM. - Pozwoli to poprawić naszą konkurencyjność, jak również będziemy mogli korzystać ze znacznych inwestycji grupy Comarch w branding korporacyjny- mówi Ralf Gärtner, dyrektor sprzedaży i marketingu SoftM. Walne zgromadzenie niemieckiej firmy powołało również nową radę nadzorczą. Z przewodniczenia tym organem zrezygnował Hannes Merten. Wakat uzupełnił Hans Zangl. Oprócz niego w radzie zasiada Janusz Filipiak i Konrad Tarański, wiceprezes Comarch odpowiedzialny za finanse.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.