Gospodarka

ING TUnŻ: Bławat prezesem po raz drugi

Tomasz Bławat został powołany po raz drugi w swojej karierze na stanowisko prezesa ING Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie – dowiedział się „Parkiet”.

Tomasz Bławat (z lewej) po raz drugi został powołany na stanowisko prezesa ING Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie. Zastąpił Jarosława Jamkę (na dole).

Foto: GG Parkiet, Włodzimierz Wasyluk ww Włodzimierz Wasyluk

Ostatnio pełnił w tej spółce funkcję wiceprezesa.Tym samym Bławat zastąpił Jarosława Jamkę, który otrzymał nominację na początku ubiegłego roku. Jamka będzie teraz wiceprezesem.

Dlaczego doszło do roszady w zarządzie drugiego na polskim rynku pod względem przychodów z polis towarzystwa ubezpieczeń na życie? – Zmiana ta ma na celu usprawnienie procesów zarządczych w firmie – wyjaśnia Beata Zduńczyk-Skup, rzecznik prasowy ubezpieczyciela.

Z naszych informacji wynika jednak, że zmiana była planowana od dawna. – Bławat był ściągany do ING na szefa towarzystwa życiowego. Gdy w połowie 2008 roku został powołany po raz pierwszy, Komisja Nadzoru Finansowego nie zgodziła się na to, by był prezesem. Argumentowała, że nie ma wymaganego doświadczenia zawodowego w instytucjach finansowych.

Dlatego na to stanowisko powołano tymczasowo innego członka zarządu. A Bławat pracuje w grupie ING już niemal dwa lata i doświadczenie już ma. ING liczy, że teraz nie będzie problemu z uzyskaniem zgody KNF – mówi prezes jednego z konkurencyjnych towarzystw. Prezes ING Życie to niejedyna funkcja, jaką pełni Tomasz Bławat w tej grupie. Od 1 maja 2008 roku jest również prezesem spółki ING Usługi Finansowe.

Tomasz Bławat, zanim przyszedł do ING, był od 2004 roku wiceprezesem Kompanii Piwowarskiej, odpowiedzialnym za sprzedaż i dystrybucję, a od jesieni 2007 roku również marketing. To m.in. dzięki jego pracy sprzedaż Kompanii Piwowarskiej wzrosła o 37 proc. Wcześniej, od 1993 r., pracował w Procter & Gamble. W tej firmie jako dyrektor zarządzający odpowiadał za działania biznesowe koncernu w Estonii, na Łotwie, na Litwie i w obwodzie kaliningradzkim (Rosja).

ING Życie działa w Polsce od sierpnia 1994 r. Jedynym akcjonariuszem towarzystwa jest holenderskie ING Continental Europe Holdings B.V.


Wideo komentarz