Firmy

Audytorzy bronią status quo

W tym tygodniu w Sejmie odbędą się kolejne posiedzenia podkomisji w sprawie zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Emocje sięgają zenitu. Głos w sprawie zabrała Komisja Nadzoru Finansowego.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Branża niecierpliwie czeka na ostateczny kształt ustawy o biegłych rewidentach. Wydawało się, że konsensus został wypracowany, ale ostatnie propozycje diametralnie zmieniły sytuację. Najwięcej emocji wywołała możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu świadczenia usług doradczych w audytowanych podmiotach. O opinię poprosiliśmy Komisję Nadzoru Finansowego. Uważa, że wykaz usług powinien zostać ograniczony w stosunku do propozycji zawartych w obecnym projekcie. Zaznacza jednocześnie, że popiera ograniczenie, a nie całkowity zakaz (więcej w ramce poniżej).

Doradcy kontra audytorzy

Z tą ostatnią propozycją wyszła grupa firm doradczych. Twierdzą, że pozwoli to na wyeliminowanie potencjalnego konfliktu interesów. Padają też argumenty poprawy sytuacji mniejszych audytorów kosztem tzw. wielkiej czwórki, czyli Deloitte, EY, KPMG i PwC. Te ostatnie wydają się mocno dyskusyjne, bo paradoksalnie mniejsze firmy audytorskie mogą ucierpieć najmocniej. – Wielka czwórka sobie poradzi i wypracuje takie mechanizmy, które pozwolą jej się odnaleźć w nowej rzeczywistości, a beneficjentem zakazu będzie przede wszystkim grupa firm doradczych – uważa Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Dodaje, że audyt stanie się droższy i gorszy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.