Gospodarka

FTSE: Marcowa rewizja zgodna z oczekiwaniami

Rewizja indeksów obliczanych przez FTSE przyniosła kilka oczekiwanych zmian dotyczących spółek z GPW, chociaż nie obyło się bez niespodzianek.

Zmiany wejdą w życie po sesji 18 marca, co oznacza, że pierwsza sesja z indeksami w nowym kształcie przypadnie na 21 marca.

Budimex i Ciech awansują do indeksu Emerging Europe Mid-Cap, zrzeszającego firmy o średniej kapitalizacji (wcześniej notowane były w indeksie Small-Cap). Jak szacują analitycy DM BZ WBK, dodatkowy popyt pasywny na ich akcje może wynieść 18 marca w przypadku Budimeksu 27 mln zł (13-krotność średniego dziennego obrotu) i 24 mln zł w Ciechu (4-krotność). Walory Budimeksu i Ciechu drożały w czwartek o ponad 3 proc. Awans Ciechu jest jedyną zmianą, która zaskoczyła analityków podczas tej rewizji.

Zgodnie z oczekiwaniami z indeksu Mid-Cap zostanie usunięty Getin Noble Bank (trafi do grupy firm o małej kapitalizacji), co może spowodować dodatkowe 13 mln zł pasywnej podaży jego akcji, czyli stosunkowo niewiele, bo tylko 2-krotność średniego dziennego obrotu.

Z kolei Kruk i Bioton awansują do indeksu FTSE Global Equity Index Series (GEIS) do grona firm o małej kapitalizacji. Szacowany dodatkowy popyt pasywny na akcje Kruka może wynieść 25 mln zł (4-krotność średniego dziennego obrotu) i 6 mln zł na akcje Biotonu (5-krotność). Walory Kruka drożały w czwartek o 3,6 proc., zaś Biotonu o 3,6 proc.

Innym beneficjentem rewizji w FTSE jest Pegas Nonwovens. Producent włóknin awansował do indeksu FTSE GEIS do grona firm o małej kapitalizacji. Marcowe zmiany nie przyniosły całkowitego wykluczenia polskich firm z indeksów FTSE, żadna nowa spółka nie pojawiła się też w tym gronie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.