Budownictwo

Hydrotor: Eksport będzie motorem wzrostu

– Od wielu lat dzielimy się zyskiem z naszymi akcjonariuszami i chcielibyśmy tę zasadę utrzymać w tym roku i latach następnych – mówi „Parkietowi" Wacław Kropiński, prezes Hydrotoru.
Foto: GG Parkiet

Zarząd producenta hydrauliki planuje na ten rok spore inwestycje, w związku z tym trudno w tym momencie określić wielkość dywidendy. Oprócz środków własnych zamierza także wykorzystać dotacje unijne i kredyty. Znaczna część funduszy będzie dedykowana segmentowi wielkogabarytowemu, który zapewnia obecnie 7 proc. obrotów. Zarząd Hydrotoru dostrzega w tym segmencie duży potencjał.

– W zakresie obróbki wielkogabarytowej nie mogliśmy w 2015 r. odpowiedzieć w całości na popyt zgłaszany przez naszych klientów. Moce produkcyjne w naszym zakładzie są ograniczone, stąd konieczność przeprowadzenia inwestycji – tłumaczy prezes Hydrotoru. Inwestycje zwiększą potencjał produkcyjny spółki o 30–40 proc., a ich realizacja potrwa do końca tego roku. Większej sprzedaży w obszarze obróbki wielkogabarytowej Kropiński spodziewa się od początku 2017 r. – Sprzedaż uzyskiwana z tego segmentu powinna wzrosnąć do 10–12 proc. całości obrotów. Patrząc na potencjał europejskiego rynku obróbki wielkogabarytowej oraz na duże zapotrzebowanie zgłaszane przez naszych klientów, w dłuższej perspektywie moglibyśmy podwoić lub potroić produkcję w tym zakresie – podkreśla. Przekonuje, że IV kwartał zeszłego roku przebiegał zgodnie z oczekiwaniami zarządu. – Otoczenie rynkowe było podobne jak w poprzednich kwartałach, niemniej czujemy pewien niedosyt, jeżeli chodzi o sprzedaż zagraniczną – przyznaje Kropiński. Obecnie eksport stanowi 35 proc. w strukturze sprzedaży Hydrotoru, z czego głównym odbiorcą wyrobów spółki są Niemcy. Produkty trafiają także do Stanów Zjednoczonych, Francji, nawet Egiptu i Iraku. – Wnioskując z rozmów z naszymi kontrahentami, sprzedaż zagraniczna w tym roku powinna być motorem wzrostu. Spodziewamy się, że udział eksportu w obrotach spółki będzie się w kolejnych latach systematycznie zwiększać – twierdzi Kropiński. Przyznaje, że z pewnymi obawami odbiera sygnały płynące do Europy z Chin. – Na razie jednak nasi partnerzy z Niemiec zapewniają, że nie ma podstaw do niepokoju – mówi. Rynek polski dla produktów Hydrotoru od wielu lat gwarantuje stabilizację i w tym zakresie Kropiński nie spodziewa się zmian.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.