Technologie

Drukarki 3D skusiły inwestorów

Pre-IPO olsztyńskiej spółki Zortrax zakończyła się sukcesem – dowiedział się „Parkiet”. W transzy otwartej może dojść nawet do ponad 50-proc. redukcji. Oficjalne wyniki emisji poznamy 16 lipca.

Karolina Bołądź, szef działu operacyjnego, Rafał Tomasiak, prezes i Tomasz Drosio, dyrektor finansowy Zortraksu

Foto: spółka

Przypomnijmy, że zapisy na akcje trwały od 2 do 7 lipca. Spółka wyemitowała 162 500 akcji o łącznej wartości 5,3 mln zł. Aż 2/3 emisji mogli objąć inwestorzy, którzy kupili w ubiegłym roku obligacje spółki. Na pozostałe akcje zapis mógł złożyć każdy chętny. Z naszych informacji wynika, że emisja zakończyła się dużą nadsubskrypcją. Wprawdzie mniej niż połowa obligatariuszy skorzystała z oferty, ale zainteresowanie w transzy otwartej było tak duże, że może dojść do redukcji sięgającej nawet 60-70 proc. Dla młodej, olsztyńskiej firmy jest to spory sukces, który dobrze rokuje przed planowanym na przyszły rok debiutem na GPW. Warto zauważyć, że emisja odbywała się w niezbyt korzystnych warunkach inwestycyjnych – spadki na warszawskim parkiecie, załamanie na giełdzie w Szanghaju oraz krążące nad strefą euro widmo Grexitu. Inwestorów nie odstraszyło też to, że wyemitowane papiery nie trafią do obrotu giełdowego, co w pewien sposób ogranicza ich płynność.

Zortrax jest dynamicznie rozwijającą się firmą. W ubiegłym roku spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 12,5 mln zł i zysk netto ponad 2,8 mln zł. Natomiast w pierwszym kwartale 2015 r. wielkość sprzedaży wyniosła już 6,9 mln zł, a wynik netto prawie 2 mln zł. Flagowym produktem spółki jest obecnie drukarka M200, ale na jesieni tego roku do sprzedaży trafi kolejny, jeszcze bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt – Inventure. Z kalkulacji oferującego akcje - Ventus Asset Management wynika, że kapitalizacja spółki sięga obecnie 221 mln zł.

Oficjalne wyniki Pre-IPO poznamy 16 lipca.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.