REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Tomasz Domogała

To jeden z najbardziej tajemniczych inwestorów. Umówienie się z nim na rozmowę jest praktycznie niemożliwe, podobnie jak odnalezienie jego zdjęć w archiwach.

Tomasz Domogała jest jednym z najmłodszych wśród najbogatszych inwestorów. Ma zaledwie 26 lat. Szerokim echem odbiła się sprawa odkupowania przez rodzinę biznesmena ziemi od Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety (600 ha przekazane wcześniej przez Komisję Majątkową przy MSWiA).

Inwestor kontroluje TDJ, a razem z tą spółką giełdowy Famur – jest członkiem jego rady nadzorczej. Jakie ma plany wobec tych firm? – TDJ od ponad 30 lat prowadzi działalność inwestycyjną w wielu sektorach gospodarki. Naszym głównym celem jest efektywne pomnażanie zainwestowanego kapitału przy optymalnym poziomie ryzyka – mówi ogólnie. Dodaje, że 2010 r. był dla grupy bardzo owocny.

Firma TDJ kupiła spółkę Pemug oraz podpisała z Ministerstwem Skarbu Państwa umowę przejęcia 85 proc. akcji Remagu. – Nadchodzący rok również będzie dla nas bardzo aktywny, przede wszystkim w związku z wdrażaniem nowej strategii Grupy Famur. Zgodnie z jej założeniami Remag i zorganizowana część przedsiębiorstwa Pemugu trafią do Famuru. A już w drugiej połowie 2011 r. TDJ będzie akcjonariuszem trzech podmiotów notowanych na GPW: Famuru, Zametu Industry i Polskiej Grupy Odlewniczej – podkreśla Domogała.

Famur odkupi od TDJ część Pemugu i Remagu za ok. 190 mln zł. Pozbędzie się Zametu i PGO, przekazując ich walory swoim akcjonariuszom w postaci dywidendy. – To dobrze, że spółka dąży do konsolidacji segmentu produkcji maszyn górniczych, pozbywając się pozostałej części majątku – ocenia Krzysztof Zarychta z BDM. W ciągu roku kurs akcji Famuru zyskał około 23 proc.

[ramka][b]934 mln zł[/b] - taką wartość ma pakiet blisko 77 akcji Famuru, który kontroluje wraz z firmą TDJ Tomasz Domogała. Famur zaskoczył inwestorów, proponując jako pierwsza spółka giełdowa wypłatę dywidendy w akcjach podmiotów zależnych niepasujących do grupy: Zametu i?PGO. Firmy te trafią na GPW [/ramka]


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA