REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Nacjonalizacja Allied Irish Banks przyjęta

Sąd Najwyższy Irlandii zezwolił dublińskiemu rządowi na przejęcie Allied Irish Banks (banku sprzedającego pakiet kontrolny polskiego BZ WBK hiszpańskiemu Banco Santander) bez zgody akcjonariuszy.
Foto: GG Parkiet

Rząd zwiększy udziały w AIB z 18,6 proc. do 92 proc. W zamian udzieli temu pożyczkodawcy do końca roku 3,7 mld euro wsparcia.

Sąd Najwyższy, na wniosek rządu, nakazał również bankowi przenieść się z londyńskiej oraz głównej dublińskiej giełdy na Enterprise Securities Market, mniejszy irlandzki parkiet. Na wieść o tym kurs akcji AIB na giełdzie w Dublinie spadał w czwartek w ciągu sesji o prawie 25 proc. Od początku roku akcje banku straciły na wartości 73 proc.

Kapitalizacja AIB stopniała do około 340 mln euro. Jeszcze w 2007 r. sięgała 21 mld euro. AIB był wtedy największą irlandzką spółką pod względem kapitalizacji. Krach na rynku nieruchomości, kryzys i recesja uderzyły jednak w niego bardzo mocno, podobnie jak w innych pożyczkodawców z Zielonej Wyspy. Bez rządowej pomocy AIB mógłby nie przetrwać. Musiałby zebrać z rynku do końca lutego 6,1 mld euro, by sprostać wymogom kapitałowym ustalonym przez bank centralny.

Początkowo pakiet udziałów irlandzkiego rządu w AIB będzie ograniczony do 49,9 proc. Po sfinalizowaniu sprzedaży BZ WBK przez AIB rządowe udziały zwiększą się do 92 proc. AIB jest już czwartym bankiem nacjonalizowanym przez irlandzki rząd od wybuchu kryzysu. Dublińskie władze przejęły wcześniej: Anglo Irish Bank (największego pożyczkodawcę w kraju), Irish Nationwide Building Society oraz EBS?Building Society. Rząd kontroluje również 36 proc. udziałów Bank of Ireland.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA