#WykresDnia: Moody's: Zawieszenie rządu byłoby negatywne dla ratingu USA

Jeśli Kongres nie zapewni środków finansowych na rok budżetowy rozpoczynający się 1 października, usługi rządu USA zostaną zakłócone, a setki tysięcy pracowników federalnych zostanie wysłanych na tymczasowy urlop bez wynagrodzenia.

Publikacja: 26.09.2023 09:27

#WykresDnia: Moody's: Zawieszenie rządu byłoby negatywne dla ratingu USA

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/F65Cs9kWIAAOD7P?format=jpg&name=900x900

Zawieszenie działalności rządu USA zaszkodziłoby ratingowi kredytowemu kraju, stwierdziła w poniedziałek agencja ratingowa Moody's, a surowe ostrzeżenie pojawiło się miesiąc po obniżeniu przez Fitch ratingu USA o jeden stopień w związku z kryzysem pułapu zadłużenia.

Jeśli Kongres nie zapewni środków finansowych na rok budżetowy rozpoczynający się 1 października, usługi rządu USA zostaną zakłócone, a setki tysięcy pracowników federalnych zostanie wysłanych na tymczasowy urlop bez wynagrodzenia.

Ewentualne zawieszenie działalności byłoby kolejnym dowodem na to, jak polaryzacja polityczna w Waszyngtonie osłabia politykę fiskalną w czasie rosnącej presji na przystępność długu publicznego USA ze względu na wyższe stopy procentowe, powiedział agencji Reuters analityk Moody’s William Foster.

Czytaj więcej

Groźba bankructwa oddalona, ale problem z długiem pozostaje

– Jeśli nie będzie skutecznej reakcji polityki fiskalnej, która mogłaby zrównoważyć tę presję… wówczas będzie istniało prawdopodobieństwo, że będzie to miało coraz bardziej negatywny wpływ na profil kredytowy – stwierdził Foster. – A to może prowadzić do negatywnych perspektyw, a w pewnym momencie potencjalnie do obniżenia ratingu, jeśli te naciski nie zostaną wyeliminowane.

Agencja Moody's przyznaje rządowi USA ocenę „AAA” z perspektywą stabilną, co stanowi najwyższą zdolność kredytową, jaką przyznaje pożyczkobiorcom. Jest to ostatnia duża agencja, która utrzymała taki rating dla USA po tym, jak Fitch obniżył w sierpniu rating rządu o jeden stopień do AA+ – taki sam rating nadał mu S&P Global w 2011 roku.

– Chociaż nie będzie to miało wpływu na płatności z tytułu obsługi długu publicznego, a krótkotrwałe zamknięcie raczej nie zakłóci gospodarki, podkreśliłoby to słabość amerykańskiej siły instytucjonalnej i rządowej w porównaniu z innymi krajami z ratingiem AAA, na którą zwracaliśmy uwagę w ostatnich latach – napisali w raporcie analitycy pod przewodnictwem Williama Fostera.

Główny doradca ekonomiczny prezydenta Joe Bidena, Lael Brainard, stwierdziła, że ​​komentarz Moody's uwypuklił ryzyko wynikające z manewrów Kongresu.

– Dzisiejsze oświadczenie Moody's podkreśla, że ​​zawieszenie działalności, do czego dąży Partia Republikańska, byłoby lekkomyślne, stworzyłoby zupełnie niepotrzebne ryzyko dla naszej gospodarki i doprowadziłoby do zakłóceń dla społeczności i rodzin w całym kraju – stwierdził w oświadczeniu Brainard, dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej. – Kongres musi wykonać swoją pracę i podtrzymać działanie rządu.

Rzecznik skarbu powiedział, że raport Moody's dostarczył „kolejnych dowodów na to, że zawieszenie działalności może podkopać naszą obecną dynamikę gospodarczą” w czasie, gdy inflacja i bezrobocie kształtowały się poniżej 4 proc..

Moody's stwierdziła, że ​​skutki gospodarcze zawieszenia działalności będą prawdopodobnie ograniczone i krótkotrwałe, a najbardziej bezpośredni wpływ będą miały niższe wydatki rządowe, a negatywne skutki będą tym większe, im dłużej trwa zamknięcie.

Kongres nie przyjął jak dotąd żadnych ustaw budżetowych mających na celu finansowanie programów agencji federalnych w roku budżetowym rozpoczynającym się 1 października ze względu na opór Partii Republikańskiej.

Zamknięcie nie będzie miało wpływu na spłatę długu publicznego. Na początku tego roku polityczne manewry na krawędzi wokół limitu zadłużenia USA groziły niewypłacalnością długu publicznego USA.

Kryzys ten, mimo że został ostatecznie zażegnany przed jakąkolwiek nieterminową spłatą zadłużenia, był głównym czynnikiem, który doprowadził do obniżenia ratingu Fitch w zeszłym miesiącu.

– W warunkach wyższych stóp procentowych na dłużej i rosnącej presji w zakresie przystępności zadłużenia o wiele ważniejsze jest, aby polityka fiskalna mogła zareagować – powiedział Foster z Moody's.

– Wygląda na to, że jest to coraz trudniejsze ze względu na takie czynniki, jak zamknięcie rządu i zniesienie limitu zadłużenia, ponieważ w Waszyngtonie panuje bardzo spolaryzowana dynamika polityczna – powiedział.

Oczekuje się, że we wtorek wieczorem Izba będzie głosować nad pakietem ustaw mających na celu finansowanie części rządu, ale nie jest wcale jasne, czy spiker Kevin McCarthy ma wsparcie potrzebne do dalszych działań.

Tymczasem Senat, próbując zapobiec zamknięciu władz federalnych, przygotowuje własny ponadpartyjny plan dotyczący środka tymczasowego, który pozwoli zyskać trochę czasu i zapewnić finansowanie biur po sobotnim terminie, w miarę kontynuowania prac w Kongresie. Jednak plany zwiększenia dodatkowej pomocy dla Ukrainy napotkały kłopoty, ponieważ wielu Republikanów w Izbie Reprezentantów i Senacie sprzeciwia się wydawaniu większych pieniędzy na wysiłki wojenne.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Pierwsze święta z AI, czyli prostsza droga prezentu do klienta
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty