Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
KGHM jest jednym z najdroższych producentów miedzi na świecie. Dzięki bardzo dobrym cenom miedzi w 2011 roku (średni kurs na poziomie 8,8 tys. USD) koncern zanotował rekordowe wyniki. Zgodnie z prognozą zysk netto ma sięgnąć 11,2 mld zł. Fot. Bloomberg
Pod koniec stycznia 2011 roku KGHM miał już gotową prognozę wyników finansowych razem z założeniami dotyczącymi średnich kursów miedzi i dolara. Nie wiadomo, kiedy zarząd lubińskiego koncernu zdecyduje się na publikację budżetu na 2012 rok.
Przeszkód jest kilka, to m.in. wciąż nieustalone szczegóły podatku od wydobycia miedzi i srebra – resort finansów chce, by rząd zajął się projektem ustawy w tym tygodniu. W intencji ministerstwa danina miałaby być ściągana już od marca. Drugi problem to przejęcie kanadyjskiego koncernu?Quadra – akcjonariusze tej firmy będą głosować nad ofertą KGHM dopiero pod koniec lutego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.