„Parkiet" już od dłuższego czasu sygnalizował, że na NewConnect potrzebne są zmiany. Eksperci na naszych łamach wielokrotnie przedstawiali swoje propozycje. GPW wzięła część z nich pod uwagę. Wczoraj ogłosiła zmiany w regulaminie rynku alternatywnego (szczegóły w ramce obok).
– Celem zmian jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa inwestorów na NewConnect. Ale też nie chcemy, aby ten rynek przestał się rozwijać. Na pewno nie będziemy go zamykać dla drobnych przedsiębiorców – podkreśla Adam Maciejewski, prezes GPW.
Jak odzyskać zaufanie
NewConnect budzi niejednoznaczne skojarzenia. Z jednej strony liczba notowanych tam spółek i niekończąca się fala debiutów imponuje. Z drugiej natomiast słyszymy o spółkach, które tylko wyciągają pieniądze od inwestorów i nie realizują celów emisyjnych. To skutecznie zniechęca wiele osób do zakupu akcji firm z tego rynku. Do tego dochodzi fatalne zachowanie się NCIndex, który systematycznie spada. Wczoraj ustanowił kolejny historyczny dołek.
Zamiany zaproponowane przez GPW eksperci oceniają pozytywnie. – NewConnect odniósł sukces. Pozwolił wielu mikro- i małym podmiotom pozyskać finansowanie na rozwój. Niestety, wśród emitentów znalazły się podmioty, które nadwyrężyły zaufanie do całego rynku. Proponowane zmiany oceniamy pozytywnie – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM.
GPW chce leczyć przyczyny, a nie objawy
Poprzednie zmiany dotyczące kar finansowych dla spółek z NewConnect budziły sprzeczne oceny. Wskazywano, że w ten sposób giełda karze nie tylko spółkę, ale pośrednio również jej akcjonariuszy. Ogłoszone wczoraj zmiany są głębsze i sięgają sedna problemów. – Kierunek reformy należy oceniać pozytywnie, przede wszystkim ze względu na jej wielowymiarowy charakter. Nowe regulacje nie tylko polepszą jakość podmiotów ubiegających się o wprowadzenie do ASO, ale także będą miały pozytywny wpływ na te już notowane – uważa Emil Szczodruch, analityk Infinity8.