Od początku maja WIG zyskał już ponad 7 proc. Jeszcze mocniej, bo aż o 11 proc., wzrósł mWIG40. To dobra wiadomość dla właścicieli spółek, które chcą wejść na giełdę. – W zamrażarkach czekają prospekty firm, które liczyły na większe wyceny. Obecnie, gdy ceny „średniaków" na GPW znacznie wzrosły, rynek IPO (pierwsza oferta publiczna – red.) może stać się bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Wydaje się, że w najbliższych miesiącach możemy mieć do czynienia z ożywieniem – uważa Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM.
Teraz w Komisji Nadzoru Finansowego jest dziesięć prospektów emisyjnych przyszłych debiutantów.
Średnio 11 proc. zysku
W 2012 r. na GPW zadebiutowało 19 spółek. Akcje ośmiu z nich wciąż są notowane poniżej ceny z oferty (bądź kursu odniesienia). Jeśli ktoś kupił akcje ubiegłorocznych debiutantów po cenie z zamknięcia pierwszej sesji, do tej pory zarobił średnio zaledwie 2 proc. Ten wynik i tak jest zawyżony przez PCC Exol, który dał już zarobić ok. 260 proc. Gdy wyłączymy go z zestawienia, jesteśmy średnio 12 proc. pod kreską. Lepiej wypadają tegoroczni debiutanci. Jeśli ktoś kupił ich akcje w ofercie, do tej pory zarobił średnio 11 proc. Niemal identyczny wynik otrzymamy, gdy jako bazę przyjmiemy kurs z zamknięcia w dniu debiutu. Martwić może jednak niewielka liczba debiutantów – do tej pory było ich zaledwie sześciu. Tak źle nie było od czterech lat.
Czekamy na II półrocze
Przedstawiciele biur maklerskich nie kryją, że sytuacja jest trudna. – W naszej ocenie rynek małych ofert do 50 mln zł w dalszym ciągu będzie trudny. Nowi emitenci konkurują z transakcjami sprzedaży akcji spółek już notowanych. Jednak pozostajemy optymistami i zakładamy, że II połowa roku powinna przynieść ożywienie – mówi Jan Rekowski, dyrektor departamentu IPO DM BZ WBK. Jego zdaniem ożywienie na rynku będzie związane m.in. z rozwiązaniem kwestii OFE oraz napływem środków do funduszy akcyjnych. – BZ WBK pracuje nad kilkoma transakcjami IPO – dodaje.
Skarb Państwa (nie) śpi?
Rekowski podkreśla, że inwestorzy oczekują dużych ofert spółek Skarbu Państwa oraz potencjalnej sprzedaży pakietów akcji firm już notowanych. Czy MSP planuje w najbliższych miesiącach sprzedaż resztówek? – Decyzje o ewentualnej sprzedaży akcji będą uzależnione m.in. od aktualnej sytuacji rynkowej – podkreśla resort, nie podając żadnych konkretów.