Od początku roku na GPW zadebiutowało zaledwie sześć firm, a tylko dwie z nich przeprowadziły emisję akcji. Również na rynku ofert wtórnych działo się niewiele. Sytuacja wreszcie się poprawia. Obserwowane od początku maja zwyżki indeksów zachęcają do plasowania emisji akcji.
Kilka dni temu ze sprzedaży akcji 147 mln zł pozyskał Integer. – Istotne poszerzenie akcjonariatu o zagranicznych inwestorów instytucjonalnych oceniam jako kolejny krok milowy dla Grupy Integer.pl. Dlatego nie wykluczamy kolejnych działań, zapewniających finansowanie rozwoju. Szczególnie jeśli zainteresowanie inwestorów będzie nadal tak duże, jak w przeprowadzonej ofercie – mówi Rafał Brzoska, prezes Integer.pl.
Pieniądze na inwestycje
Emisję akcji szykuje teraz Vistula (więcej w ramce poniżej) oraz BNP Paribas. Bank musi podwyższyć kapitał w związku z wymogami Komisji Nadzoru Finansowego. Wypuści do 8,6 mln akcji, skierowanych zarówno do inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Oferta ma zostać przeprowadzona w najbliższych tygodniach.
Gros spółek giełdowych na razie skąpi szczegółów, ale sygnalizuje, że rozważa emisję akcji jako źródło pozyskania kapitału. W tym gronie jest Enel-Med. Pieniądze przydałyby mu się na sfinansowanie zakupu szpitali. Podwyższyć kapitał zamierza też notowane na NewConnect Orphee (spółka zależna PZ Cormay), które w najbliższych miesiącach ma się przeprowadzić na rynek główny. Również inna spółka z małej giełdy – Pharmena – robi ofertę (z prawem poboru). Zapisy na jej akcje już ruszyły i potrwają do 19 czerwca. Pieniądze ze sprzedaży papierów zostaną wykorzystane na przeprowadzenie badań nad nowoczesnym lekiem.
Trwa sezon walnych zgromadzeń. Dla spółek to okazja, by przegłosować podwyższenie kapitału docelowego. Zdecydowała się na to m.in. Emperia. Jej zarząd sygnalizuje, że spółka ma duży apetyt na przejęcia. Za przejmowane firmy chce płacić własnymi akcjami. Podobnie w przypadku KOV, który przejmuje kanadyjską firmę poszukiwawczo-wydobywczą Winstar Resources.