1. Transakcje zrealizuj najpóźniej do 20 grudnia
Rok podatkowy zakończy się 31 grudnia. Inwestorzy giełdowi powinni pamiętać, że w zeznaniach podatkowych uwzględnione będą wyłącznie zyski i straty z inwestycji, które zostaną rozliczone do końca tego roku. Osoby, które w najbliższym czasie zamierzają zawierać transakcje w celu wykazania straty, muszą zatem pamiętać o tym, że są one rozliczane zgodnie z zasadą D+3. Rozliczenie następuje zatem trzeciego dnia rozliczeniowego po zawarciu transakcji. Przy wyliczaniu konkretnego dnia pod uwagę brane są dni, w których Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych pracuje i przeprowadza operacje rozliczania transakcji. Poza dwoma weekendami i świętami Bożego Narodzenia w końcówce roku giełda będzie nieczynna również 24 i 31 grudnia. Jak ustaliliśmy w KDPW, te dni nie będą brane pod uwagę przy wyznaczaniu dnia rozliczeniowego. Co to oznacza w praktyce?
Oznacza to, że przed końcem roku rozliczone zostaną wyłącznie transakcje zawarte do końca sesji 20 grudnia. Zmiany w portfelach dokonane po tym terminie zostaną uwzględnione już po Nowym Roku, a ewentualne zyski lub straty z takich transakcji będą mieć wpływ na rozliczenia dotyczące przyszłego roku.
2. Zastanów się, czy zrealizować stratę na wybranych inwestycjach
Podatki płacone są wyłącznie od zysków osiągniętych na zrealizowanych transakcjach. Oznacza to, że inwestorzy nie muszą płacić podatków, jeśli kursy znajdujących się w ich portfelu spółek w danym roku zyskiwały, oczywiście pod warunkiem że nie zdecydowali się zrealizować zysków.
Nawet wypracowanie solidnego zarobku dzięki sprzedaży zyskujących akcji nie oznacza jednak, że inwestor będzie musiał znaczną część tej kwoty przekazać fiskusowi. Giełdowi gracze mają bowiem możliwość obniżenia daniny. Jak to zrobić?
Najprostszym sposobem jest sprzedaż ze stratą papierów spółki, której kurs spadł w porównaniu z ceną, po jakiej inwestor kupował jej akcje. W takiej sytuacji stratę będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania. Jeśli zaś inwestor nadal chce mieć pakiet papierów danego przedsiębiorstwa, to może od razu dokupić jego papiery po aktualnych cenach rynkowych. Tutaj jednak pojawia się kolejne ryzyko, o którym warto pamiętać przed podjęciem decyzji o sprzedaży pakietu i szybkim dokupieniu tańszych akcji danej firmy. Nie chodzi przy tym o kwestie podatkowe, a o podejrzenia o manipulację, która grozi odpowiedzialnością karną. Szczegóły poniżej.