Ekonomiści nie mają wątpliwości: przyszły rok powinien być udany dla polskiej gospodarki. Analitycy wtórują: to miód na serce giełdowych inwestorów. – Przyspieszenie wzrostu powinno być w głównej mierze zasługą lepszej koniunktury w Europie, w tym zwłaszcza w największych gospodarkach – mówi Jacek Buczyński, analityk BM Deutsche Bank PBC. – Można też oczekiwać pozytywnego wpływu czynników wewnętrznych, takich jak zwiększenie popytu konsumpcyjnego oraz przyspieszenie inwestycji. Korzystnie na otoczenie fundamentalne powinna także oddziaływać niska inflacja, która m.in. pozwala spodziewać się utrzymania przez większość przyszłego roku luźnej polityki pieniężnej w naszym kraju – dodaje. Scenariusz szybszego wzrostu gospodarczego daje więc pewien potencjał dla poprawy na rynku akcji. Nie można jednak bagatelizować czynników ryzyka, tj. chociażby potencjalnego wzrostu podaży akcji ze strony OFE czy przełożenia na rynki wschodzące skutków ograniczenia skupu aktywów przez amerykański Fed. – W takich warunkach kluczowe znaczenie będzie mieć właściwa selekcja spółek – zastrzega Jacek Buczyński.
Propozycje z IT
Optymistą jest Kamil Hajdamowicz z BM BNP Paribas Polska. – Analizując strukturę PKB za III kwartał, nie sposób nie zauważyć pozytywnych tendencji dla konsumpcji wewnętrznej, mającej bezpośrednie odzwierciedlenie w sprzedaży detalicznej. Trend ten będzie kontynuowany, czego beneficjentem będą m.in. spółki zajmujące się dystrybucją sprzętu IT – prognozuje.
Ekspert z tego grona wyróżnia Asbis. – Spółka planuje silniej skoncentrować się na dystrybucji marek własnych, co przełoży się na pozytywną poprawę marżowości sprzedaży. Ponadto, ożywienie gospodarcze w krajach regionu przełoży się pozytywnie na wyniki Asbisu, który posiada obecnie około 33 magazynów w 26 krajach regionu EMEA. Spółka zapowiada też stabilną politykę dywidendową – argumentuje Kamil Hajdamowicz.
Wzrost optymizmu konsumentów nie pozostanie bez wpływu na wyniki spółek deweloperskich. Wraz z poprawą na rynku pracy, przy utrzymaniu się w 2014 r. niskich stóp procentowych, Polacy mogą chętniej decydować się na kupno mieszkania. Zdaniem analityka BM BNP Paribas Polska nie bez wpływu pozostanie program mieszkanie dla młodych, chociaż oceny siły jego wpływu jest trudna do oszacowania. Ekspert ocenia, że 2014 r. przyniesie wzrost wolumenu sprzedaży mieszkań, a możliwe zwyżki cen nieruchomości będą mieć pozytywny wpływ na marżowość.
Ze spółek deweloperskich wyróżniono Robyg. – Spółka z każdym kwartałem poprawia wyniki. Zapowiada też utrzymanie poziomu sprzedaży. W 2014 r., zgodnie z zapowiedziami zarządu, chce wprowadzić do sprzedaży ok. 1,8 tys. lokali, głównie w Gdańsku i Warszawie. Robyg nabył ostatnio tereny budowlane na warszawskim Wilanowie, na których chce postawić inwestycje z potencjałem ok. 750 mieszkań. Od 20 grudnia Robyg będzie w indeksie sWIG80, co może pozytywnie wpłynąć na obroty i wycenę spółki, która jest dalej atrakcyjna. Nie bez wpływu pozostają też zapowiedzi zarządu dotyczące możliwości zwiększenia stopy wypłacanej dywidendy – mówi Kamil Hajdamowicz.