Co biuro maklerskie to inne spojrzenie na europejskie telekomy. Societe Generale koncentruje się na operatorach zachodnich i radzi obecnie inwestorom kupno akcji Deutsche Telekom. Warszawskie biuro ING Securities upodobało sobie rynki wschodzące, w tym Europę Środkowo-Wschodnią i za najatrakcyjniejszą lokatę kapitału na rynku telekomów uważa papiery spółki zależnej hiszpańskiej grupy: Telefoniki CR.
Spośród firm notowanych na GPW preferuje zaś walory Telekomunikacji Polskiej, choć jeszcze niedawno polecało inwestorom papiery Netii. Analitycy zmienili zdanie ze względu na niewielkie przyrosty klientów szerokopasmowego Internetu, jakie notuje ta ostatnia firma.
Wyszukując najlepsze defensywne spółki, analitycy biorą pod uwagę m.in. wysokość dywidendy, jaką wypłaci telekom w przyszłym roku, ale też analizują, jak długo będzie w stanie wysoką dywidendę płacić. Liczą się więc nie tylko prognozy co do wolnych przepływów pieniężnych na ten rok, ale i na kolejne lata. To z tego ostatniego powodu ING stawia na czeską Telefónikę. Zapewne postawiliby na jej hiszpańską spółkę-matkę, której dywidenda (według danych Bloomberga) ma w przyszłym roku przynieść inwestorom 12,5-proc. stopę zwrotu, ale pewności, czy to zrobi, nie ma. W tym roku Telefónika odwołała bowiem wypłatę i skoncentrowała się na obsłudze i redukcji zadłużenia.
Długi to niejedyny problem telekomów na świecie. Za sprawą wojen cenowych z alternatywnymi dostawcami ich przychody z rozmów telefonicznych stopniowo topnieją. Przegrywają też batalię z firmami takimi jak Facebook czy Skype, pozwalającymi na inny rodzaj komunikacji niż głos czy SMS. Według firmy badawczej?OVUM, w 2011 r. przychody telekomów z SMS-ów spadły o 13,9 mld dolarów. Boom na korespondencję za pomocą komunikatorów i serwisów społecznościowych paradoksalnie nakręcają smartfony, w które telekomy z drugiej strony mocno wierzą. Według Informy, każdy 10-proc. wzrost wykorzystania smartfonów w Europie Zachodniej może kosztować tamtejszych operatorów 1,10 mld dolarów.
Operatorzy różnie radzą sobie w opresji, ale pewne jest jedno. Branża ciągle należy do najbardziej rentownych.