Najważniejszą konsekwencją nowych regulacji jest to, że przygotowywana obecnie przez firmy dokumentacja podatkowa dla transakcji z podmiotami powiązanymi nie będzie w wielu przypadkach wystarczająca, aby przygotować się do nowego rodzaju kontroli cen transferowych, ponieważ nie daje ona wystarczającej ochrony.
Z czego wynikają zmiany
Zmiany przepisów zawarte są w znowelizowanym rozporządzeniu o kontroli cen transferowych i szacowaniu przez organy podatkowe i skarbowe dochodów w transakcjach z podmiotami powiązanymi. W istotnej części jest to odpowiedź polskiego systemu podatkowego na dokonane w 2010 roku zmiany postanowień Wytycznych OECD w sprawie Cen Transferowych (dalej: Wytyczne OECD) oraz prac EU Joint Transfer Pricing Forum – Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych ( dalej: JTPF).
Wytyczne OECD oraz Raporty JTPF określają najlepsze praktyki oraz wskazują przedsiębiorcom oraz władzom krajów członkowskich, jak ustalać i odpowiednio weryfikować transakcje między podmiotami powiązanymi. Na ich podstawie administracje krajowe wprowadzają rozwiązania w legislacji oraz dokonują interpretacji skomplikowanej materii cen transferowych.
Nowe regulacje stanowią najistotniejszą zmianę w przepisach o cenach transferowych w Polsce od 2001 roku, gdy wprowadzono obowiązek przygotowania dokumentacji podatkowej dla transakcji między podmiotami powiązanymi.
Kogo dotyczą nowe przepisy
Rozporządzenie stosuje się do wszelkiego rodzaju transakcji z podmiotami powiązanymi, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że adresatami przepisów rozporządzenia są władze skarbowe. Wynika to z tego, że istotą przepisów jest regulacja sposobu i trybu szacowania przez organy podatkowe dochodów podatników. Rozporządzenie jest swego rodzaju zbiorem zasad, którymi kierują się urzędnicy w trakcie kontroli w zakresie cen transferowych. Znając te zasady, podatnicy mogą ograniczyć ryzyko doszacowania dochodu. Porównując nowe zasady kontroli oraz zakres dokumentacji cen transferowych przygotowanej obecnie przez podatników nasuwa się konkluzja, że sprostanie nowym wymogom będzie wymagało zwiększonego wysiłku podatników w wykazaniu, że stosują ceny na poziomie rynkowym. W tym zakresie dokumentacja podatkowa w jej obecnym kształcie nie będzie wystarczająca. Od przyszłego roku, jeżeli spółki komandytowo-akcyjne i komandytowe zostaną podatnikami CIT zgodnie z planowanymi zmianami, również one będą podlegać nowym zasadom kontroli.