Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) sprawuje w Polsce kontrolę nad bankami, firmami ubezpieczeniowymi, biurami maklerskimi i spółkami giełdowymi. Potrzeby istnienia takiej instytucji dowodzi opublikowany niedawno wykaz kar nałożonych przez KNF, od kiedy jednolity organ zastąpił poprzednio istniejące instytucje nadzoru. Uczestnicy rynku finansowego wciąż popełniają błędy, za które KNF może nałożyć kary sięgające co do zasady nawet miliona złotych. Od 2006 r. KNF skorzystała z tej możliwości blisko 330 razy. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka, wiele z tych uchybień dotyczy spółek publicznych, które celowo lub przez niedopatrzenie naruszają przepisy prawa, na straży których stoi właśnie KNF. Jak ich uniknąć?
Najczęstszy błąd – naruszanie obowiązków informacyjnych
Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, emitenci papierów wartościowych są zobowiązani przekazywać do KNF informacje poufne, dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitenta oraz informacje bieżące i okresowe o sytuacji faktycznej i prawnej spółki. Tymczasem, jak się okazuje, Komisja najczęściej nakłada kary właśnie za naruszenie tychże obowiązków informacyjnych leżących po stronie spółek publicznych. Co powinno się znaleźć w takim sprawozdaniu, szczegółowo określa blisko 50-stronicowe rozporządzenie ministra finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (...).
Kary zazwyczaj dotkliwe
Niewiedza lub celowe złamanie przepisów mogą przedsiębiorców sporo kosztować. Stosowane wobec spółek publicznych kary finansowe wynoszą zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów przez spółkę publiczną stosunkowo często karane są również osoby, które w danym okresie pełniły w niej funkcję członka zarządu, przy czym nakładane na nie kary wynosiły zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych, a niejednokrotnie osiągnęły maksymalny pułap 100 tys. zł. Tylko wyjątkowo i w odniesieniu do najbardziej rażących naruszeń KNF decyduje się czasowo wykluczyć papiery wartościowe z obrotu na rynku regulowanym. Jak dotąd Komisja zdecydowała się na to tylko jeden raz.
O czym zapominają spółki giełdowe?
Z jakimi uchybieniami w zakresie raportowania KNF ma najczęściej do czynienia? Spółkom zdarzają się przypadki podawania danych finansowych niezgodnie z obowiązującymi przepisami lub standardami w zakresie rachunkowości, naruszania obowiązku informowania o istotnych kwestiach korporacyjnych, np. nieprzekazania z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o zwołaniu WZA czy też treści projektów uchwał. Firmy bywają karane za niezgłoszenie zdarzeń, które tylko z pozoru wydają się ich wewnętrznymi sprawami. Jedna ze spółek giełdowych została ukarana za nieprzekazanie informacji poufnej o decyzji zarządu w sprawie rekomendowania wypłaty dywidendy. KNF wskazuje także m.in. na naruszenie obowiązków informacyjnych dotyczących aktualnej wysokości kapitału zakładowego spółki, przy czym powodem ukarania może być nawet brak informacji o złożeniu przez spółkę wniosku mającego na celu wykreślenie z rejestru uprzednio już wpisanego podwyższenia kapitału zakładowego.
Istotna część nałożonych kar dotyczyła braku notyfikacji faktu zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Uchybienia obejmowały zarówno brak informacji o wnioskach składanych przez władze spółki, jak i przez jej wierzycieli. Obowiązek ten dotyczy także wniosków o ogłoszenie upadłości spółek zależnych emitenta.