Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polski przemysł . Roczna zmiana produkcji (dane wygładzone za pomocą 3-mies. średniej) – obecny cykl na tle historycznej ścieżki.
Na pierwszy rzut oka najnowsze dane z polskiego przemysłu nie napawają wielkim optymizmem. 2,2 proc. wzrostu r./r. w sierpniu wobec 6,3 proc. r./r. w lipcu – to nie wskazuje na dynamiczne ożywienie. Trzeba jednak pamiętać, że comiesięczne dane o produkcji cechują się dużą zmiennością, a przywiązywanie wagi do pojedynczych odczytów grozi niewłaściwą diagnozą. Kierunek panującego trendu dużo łatwiej dostrzec, wygładzając dane za pomocą 3-miesięcznej średniej kroczącej. Po takiej obróbce od razu widać, w którą stronę podąża przemysł: w sierpniu wygładzony wskaźnik urósł do 3,8 proc. i znalazł się na poziomie najwyższym od prawie półtora roku. Błędna byłaby jednak teza mówiąca, że taki poziom wskaźnika jest bliski historycznych szczytów. Jak pokazuje powyższy wykres, do owych szczytów ciągle pozostaje jeszcze spory zapas. Średnio rzecz biorąc, wskaźnik przestawał rosnąć dopiero w przedziale 10–12 proc. Mimo że dynamika produkcji przebyła już pewien dystans od cyklicznego dołka, to w ujęciu historycznym omawiany wskaźnik jest dopiero mniej więcej w połowie drogi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.