Mniejsze firmy dały zyski portfelom fundamentalnym

Wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszej rywalizacji osiągnęły w lutym dodatnie stopy zwrotu, zostawiając w tyle rynek. Na kogo stawiają w tym miesiącu?

Aktualizacja: 06.02.2017 21:55 Publikacja: 03.03.2015 13:00

Mniejsze firmy dały zyski portfelom fundamentalnym

Foto: Bloomberg

W lutym handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji styczniowego odbicia indeksów, co z powodzeniem wykorzystali brokerzy biorący udział w naszych zmaganiach. Warto odnotować, że była to głównie zasługa małych i średnich spółek, które mają liczebną przewagę w naszych portfelach fundamentalnych. Wyraźnie widać, że coś drgnęło w segmencie mniejszych firm, które od początku roku radzą sobie zdecydowanie lepiej niż segment największych spółek. Inwestorzy przekonali się do mocno poturbowanych w ubiegłym roku akcji „maluchów", gdzie zachętą są stosunkowo niskie wyceny.

Dobra passa trwa

Stopy zwrotu z portfeli biorących udział w naszej rywalizacji okazały się znacznie lepsze od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu zyskał 2,3 proc.), ale także od portfela stworzonego dla „Parkietu" przez analityków technicznych, który podsumowaliśmy w poniedziałkowym wydaniu (zyskał w lutym 2,6 proc.). Uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł w lutym aż 8,5  proc.

W minionym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel stworzony przez analityków DM BPS. W ciągu miesiąca zwiększył on swoją wartość o 15,9 proc., wyprzedzając portfele DM PKO BP i Millennium DM, które' dały odpowiednio 9proc. i 8,4proc. stopę zwrotu. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji. Wyniki wszystkich lutowych portfeli fundamentalnych okazały się lepsze od wskaźnika szerokiego rynku.

Po dwóch miesiącach trzeciej edycji naszej rywalizacji zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu utrzymali się eksperci z DM BDM. Ich portfel wypracował prawie 33proc. stopę zwrotu w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Na drugą pozycję, dzięki rewelacyjnemu wynikowi w lutym, wskoczyli analitycy DM BPS. Od początku roku ich portfel zwiększył wartość o ponad 24 proc. Trzecią pozycję utrzymali analitycy DM PKO BP z 18,7 proc. zysku. Przeciętnie od początku roku fundamentalne portfele „Parkietu" urosły o 20 proc., podczas gdy WIG zyskał 3,7 proc.

Hity lutego

W lutym było stosunkowo łatwo o zyski – zdecydowana większość spółek z warszawskiego parkietu zakończyła miesiąc na plusie. Dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały do rzadkości, zwłaszcza w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji. Najbardziej zyskowną inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie lutowych portfeli, okazał się Redan. Po kilku miesiącach konsolidacji notowania odzieżowej spółki, wsparte pozytywnymi rekomendacjami brokerów, ruszyły na północ. W rezultacie akcje odzieżowej firmy przyniosły ponad 80proc. stopę zwrotu. Warto odnotować, że Redan jest kolejną spółką, która skorzystała na fali rosnącego zainteresowania akcjami giełdowych detalistów handlujących odzieżą i obuwiem. Walory spółek z tej branży w tym roku radzą sobie zdecydowanie lepiej niż cały rynek (niechlubnym wyjątkiem w tym gronie jest LPP). Dwucyfrowe stopy zwrotu, choć mniej efektowne niż w przypadku Redanu, przyniosły w lutym także inwestycje w akcje CCC, Bytomia, Gino Rossi i Monnari.

Opłacalną inwestycją okazał się też zakup papierów Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO). Notowania spółki w lutym poszybowały w górę o blisko 40 proc., osiągając historyczne maksimum. Do zakupów zmobilizowały inwestorów bardzo dobre wyniki za IV kwartał 2014 r. i perspektywa kolejnych udanych kwartałów. Warto podkreślić, że firma powinna skorzystać w najbliższej przyszłości na korzystnych zmianach na rynku odszkodowań. Dlatego w najnowszym raporcie specjaliści DM BZ WBK zalecają kupowanie akcji tej EuCO, co także nie pozostało bez wpływu na notowania.

Nie zawiódł w lutym także Apator, którego akcje po długiej przerwie wróciły do łask, dając zarobić ponad 20 proc. Przemysłowa spółka przekonała do siebie inwestorów bardzo dobrymi wynikami. IV kwartał był tak udany, że wyraźnie została przekroczona całoroczna prognoza zysku netto. Jednocześnie zarząd Apatora zapowiedział kontynuację pozytywnego trendu w wynikach.

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne ekspertów okazały się trafione, jednak poniesione straty nie miały istotnego przełożenia na wyniki całych portfeli. Warto odnotować rozczarowujące zachowanie walorów banków. Żaden z przedstawicieli tego sektora, na których przed miesiącem postawili nasi eksperci– liczyli na korekcyjne odbicie po styczniowej przecenie – nie wypracował dodatniej stopy zwrotu. Najwyraźniej perspektywa spadku zysków i – co za tym idzie – niższych dywidend, podkopała zaufanie rynku do tego sektora.

Typy na marzec

W składach fundamentalnych portfeli na kolejny miesiąc znalazło się sporo nowych propozycji. Odbicie w segmencie małych i średnich spółek zachęciło uczestników zmagań do realizacji niemałych zysków. Z portfeli wypadają więc głównie spółki, które pozwoliły już całkiem sporo zarobić, jak Agora, Action, Redan, CCC czy Selena. Jednocześnie z łask wypadają też spółki, które mimo pokładanych nadziei nie przełożyły się na zyski (sektor bankowy).

Czym tym razem kierowali się analitycy, wybierając spółki do marcowego portfela? Część firm zyskała uznanie po publikacji raportów finansowych za IV kwartał. Wiele spółek, zwłaszcza tych o mniejszej kapitalizacji, pozytywnie zaskoczyło rezultatami (przykłady to AB, Cognor, Feerum, Kęty czy Sfinks). Brokerzy liczą, że perspektywa dalszej poprawy rezultatów pozytywnie się przełoży na ceny akcji.

Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów, mogą się pochwalić wciąż atrakcyjną wyceną, czego potwierdzeniem mogą być atrakcyjne poziomy wskaźnika ceny do zysku (C/Z). Argument ten przesądził o wyborze papierów m.in. Amiki, Instalu Kraków, Kredyt Inkaso i Trakcji.

Nie do pogardzenia jest też atrakcyjna dywidenda. Podsumowując zeszłoroczne osiągnięcia, wiele spółek zdradza swoje plany wobec wypracowanych zysków, z których część jak co roku ma trafić do kieszeni akcjonariuszy. Zdaniem ekspertów czynnik ten może zwiększyć zainteresowanie m.in. papierami ABC Daty czy Robygu.

Zasady tworzenia portfeli

Portfel fundamentalny musi tworzyć nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziecięciu).

Można ustawić zlecenia obronne, powodujące automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do danego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji.

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są za to dywidendy.

[email protected]

Podsumowanie lutego 2015 roku i zmiany w składach portfeli

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Agora, Selena | Realizacja zysków.

Global City Holdings | Rezygnujemy ze spółki z uwagi na informację o chęci wycofania jej z obrotu przez głównego akcjonariusza.

Suwary | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Cognor | Liczymy na mocny wynikowo rok 2015, czemu pomagać będą wysokie wykorzystanie mocy i obniżka kosztów wytworzenia.

Groclin | Bliska perspektywa końca podaży ze strony historycznych akcjonariuszy; transakcja sprzedaży aktywów.

Instal Kraków | Jedna z tańszych spółek na GPW; widzimy silne impulsy na 2015 rok w obszarze budownictwa i deweloperki.

Patentus | Spółka w grudniu zeszłego roku otrzymała dotacje stanowiące ponad 20 proc. kapitalizacji. Zakładamy, że rok 2015 będzie lepszy niż poprzedni.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Action, Ferro, Inpro, Mirbud, Redan | Realizacja zysków.

Medicalgorithmics, Millennium | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Energa | Odsunięcie w czasie planów konsolidacji spółki z koncernem PGE.

Feerum, Introl, Kernel, Otmuchów, Polwax, Sfinks (2,45*) | Zakładana poprawa wyników.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

ACE, Apator, Handlowy, Libet, Rawlplug, Sygnity, Torpol | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom w portfelu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

BZ WBK | Nasz typ w sektorze finansowym.

Kęty | Wyróżniająca się spółka z sektora przemysłowego (obok obecnych w portfelu Amiki i Ergisu).

Pekaes, Trans Polonia | Pozytywnie wyróżniające się firmy z segmentu logistycznego.

AB, Atende, Duon | Najbardziej perspektywiczne spółki z pozostałych sektorów.

?DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

CCC | Realizacja zysków.

mBank, Millennium, PKO BP | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom w portfelu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

ABC Data (3,06) | Zakładana dywidenda w 2015 r. w wysokości 0,30 zł na akcję daje atrakcyjną stopę na poziomie 8,6 proc.

Kredyt Inkaso (21,73) | Atrakcyjna wycena wskaźnikowa. C/Z dla prognozowanych zysków na lata 2015–2016 wynosi odpowiednio 8,3x i 7,3x , co jest poziomem wyróżniającym spółkę.

Mostostal Warszawa (6,23) | Dostrzegamy potencjał do poprawy wyników związany z niskimi cenami paliw.

Robyg (1,97) | Deweloper posiada i generuje znaczną ilość gotówki, co pozwala na stabilne wypłaty dywidend.

Millennium DM

Nie dokonano zmian w składzie portfela.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Macrologic, Serinus, Wawel | Realizacja zysków.

Sonel | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym typom w portfelu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

ABC Data | Ekspozycja na wzrost popytu konsumpcyjnego w kraju, oczekiwana poprawa wyników w 2015 r. Pozytywnie na kurs powinna wpływać wysoka stopa dywidendy i skup akcji.

Amica | Rosja nie taka straszna (na razie), w kraju wysoka dynamika sprzedaży (popyt konsumpcyjny), szerokie wyjście na rynki zagraniczne, niski wskaźnik C/Z uwzględniający prognozowane zyski na 2015 r. = 1011x

Trakcja | Spółka tania wskaźnikowo, zmniejsza zadłużenie, co należy uznać za plus.

* w nawiasach podano poziomy cenowe zleceń stop loss

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Niższe stopy procentowe a obligacje, akcje i złoty
Analizy rynkowe
Podwójny szczyt czy nowy rekord hossy. Co czeka WIG20 i spółkę?
Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0