Fed poinformował, że stopy procentowe w USA zostaną na obecnym poziomie. Taka decyzja była oczekiwana przez rynek. – W wakacje rozważania o potencjalnej decyzji odnośnie do stóp procentowych nie będą na pierwszym planie, dopóki nie wyklaruje się sytuacja wokół Grecji. Do tego czasu trudno liczyć na pozytywne nastawienie inwestorów do rynku – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM. W ostatnich tygodniach europejskie parkiety świeciły na czerwono. Nie inaczej było w Warszawie. Indeks WIG20 od maja stracił prawie 8 proc. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście nie warto trzymać akcji w trakcie wakacji.
Lato jednak słabsze
W ciągu ostatnich 15 lat WIG20 w wakacje pozwolił zarobić inwestorom osiem razy. Podobnie wypadł niemiecki DAX. Lepiej radził sobie amerykański S&P 500, który pozwolił zarobić w badanym okresie dziesięć razy.
Na przestrzeni tych 15 lat w ośmiu latach średnia arytmetyczna zmiana WIG20 w lipcu i sierpniu wypadła gorzej niż w pozostałych miesiącach. W ostatnie pięć wakacji szeroki rynek, czyli indeks WIG, pozwolił zarobić trzykrotnie. Pod tym względem lepiej w tym okresie wypadł WIG20, który notował zysk w czterech latach.
Biorąc pod uwagę zachowanie czterech indeksów: WIG, WIG20 oraz DAX i S&P 500 w ciągu ostatnich 15 lat można zauważyć, że lipiec i sierpień w 60 proc. przypadków wypadały gorzej od średnich zmian w pozostałych miesiącach. Wiele czynników wskazuje na to, że tegoroczne wakacje będą gorące nie tylko pod względem pogody za oknem, ale też rozwoju wydarzeń na rynkach.
Grecja, Grecja, Grecja...
Analitycy jak jeden mąż wskazują sprawę Grecji jako czynnik, który w dużym stopniu będzie wpływał na nastroje inwestorów w trakcie wakacji. Piotr Kaźmierkiewicz z CDM Pekao zwraca uwagę na skalę strumienia pieniędzy uciekających z greckich banków.