Czerwiec był najsłabszym miesiącem tegorocznej rywalizacji. Brak porozumienia w sprawie greckich długów oraz wzrost ryzyka politycznego po krajowych wyborach prezydenckich nie sprzyjały beztroskim zakupom na giełdzie. Dlatego zamiast oczekiwanej poprawy nastrojów na warszawskiej giełdzie, uaktywnili się sprzedający, spychając krajowe indeksy.
Zyski dla wybranych
Przedłużająca się korekta na warszawskim parkiecie znacznie utrudniła zadanie ekspertom biorącym udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych. Większość brokerów nie wyszła z tej rywalizacji zwycięsko. Uśredniony czerwcowy wynik siedmiu portfeli fundamentalnych był pod kreską i wyniósł -2,4 proc. To wprawdzie rezultat lepszy od szerokiego rynku (WIG w tym samym czasie stracił 4 proc.), ale słabszy w porównaniu z wynikiem wypracowanym przez analityków technicznych. Stworzony przez nich portfel (podsumowaliśmy go w czwartkowym wydaniu „Parkietu") stracił w ubiegłym miesiącu jedynie 2 proc. Pogłębienie spadków indeksów w minionym miesiącu sprawiło, że portfele jedynie dwóch brokerów wypracowały dodatnie stopy zwrotu. Najbardziej zyskowny okazał się portfel DM BDM, który zamknął miesiąc 6-proc. zyskiem. Na minimalnym plusie był również portfel Noble Securities.
Po sześciu miesiącach zmagań z rynkiem na prowadzeniu utrzymali się analitycy DM BDM. Ich portfel wypracował aż 52,5-proc. stopę zwrotu. Na pozycję wicelidera wskoczyli analitycy Noble Securities w ciągu półrocza, zwiększając swój stan posiadania o 42,2 proc. Tuż za nimi uplasowali się eksperci DM BPS. Od początku roku ich portfel zwiększył wartość o 35 proc. Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 31,6 proc. Dla porównania: WIG zyskał w tym czasie jedynie 3,7 proc.
Hity czerwca