W ostatnich miesiącach obserwujemy wzmożoną liczbę wezwań do sprzedaży akcji spółek z GPW. Od początku stycznia zrealizowano ich już osiem. Atrakcyjne wyceny oraz dostęp do taniego finansowania sprawiają, że apetyt przejmujących nie słabnie – zarówno wśród funduszy private equity, jak i inwestorów strategicznych.
Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM, podkreśla, że niedługo, gdy OFE coraz bardziej zaczną wychodzić za granicę, będą chciały sprzedać część portfela polskiego i wtedy pojawią się kupujący. – Jednak GPW, z racji struktury akcjonariatu spółek, nigdy nie była miejscem, na którym dochodziło do zbyt wielu przejęć i moim zdaniem szybko się to nie zmieni – zaznacza jednocześnie Materna.
Banki i deweloperzy...
Od początku roku WIG zyskał zaledwie 3 proc. Bardzo słabo radzą sobie akcje spółek z branży finansowej. Opisujący ją WIG-Banki stracił już prawie 12 proc. Eksperci są pewni, że w tym sektorze będziemy świadkami dalszej konsolidacji.
– W sektorze bankowym zdecydowanie najciekawszą transakcją jest przejęcie przez PZU Alior Banku. Ubezpieczyciel porozumiał się z największym akcjonariuszem. Do sfinalizowania transakcji potrzeba jeszcze zgody KNF i UOKiK. Właściciela mogą też zmienić Raiffeisen Polbank i Bank BPH – uważa Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy. Również Krzysztof Pado, ekspert z DM BDM, spodziewa się, że w najbliższych kwartałach może dojść do przetasowań w sektorze bankowym, do czego impulsem mogą być zmiany systemowe (podatek od aktywów, przewalutowanie kredytów w CHF). – Chęć przejęć wyraża grupa PZU. Natomiast kandydatem na sprzedaż jest na przykład Bank BPH. W przeszłości spekulowano też o zmianie właściciela w Millennium Banku – mówi ekspert.
Sporo będzie się działo również w branży deweloperskiej. Część roszad już za nami, po zmianie właściciela pakietów akcji GTC i Echo Investment. Kto jeszcze może pójść pod młotek? – Kandydatów można szukać głównie w segmencie mieszkaniowym: Robyg czy Polnord mają obecnie dość rozdrobniony akcjonariat. Na sprzedaż wystawiony jest pakiet akcji Ronsona – wskazuje Pado. Z kolei w segmencie komercyjnym wyjście z PHN planuje Skarb Państwa.