DM PKO BP
Analiza techniczna WIG20
Piątkowa sesja miała niespodziewany przebieg. Jej końcówka przyniosła bardzo silny wzrost po wcześniejszym, równie silnym spadku. Tym samym, na wykresie pojawiła się świeca z długim dolnym cieniem, mogąca sugerować rozpoczęcie korekty. Jak na razie jednak sygnałów trwałego odwrócenia tendencji brak.
CDM Pekao
Analiza techniczna WIG
Na wykresie indeksu WIG zaprezentowanym w układzie świec tygodniowych, zarysowana w wyniku piątkowego zamknięcia świeca ma szansę kulminować obraz technicznej słabości polskiego rynku akcji. Dynamiczne odreagowanie z ostatniej fazy piątkowych notowań na wykresie tygodniowym skutkuje wyraźnym podkreśleniem dolnego cienia z minimum tejże świecy (45 350 pkt.) wypadającym na linii równoległej względem tej opisującej średnioterminowy trend spadkowy (50 225 pkt.). Jeśli zatem odbicie ma nastąpić, to moment do zainicjowania zwrotu wydaje się dobry. Najbliższe sesje winny zatem upłynąć pod znakiem rozstrzygnięcia, naturalnie jakiekolwiek wchodzenie w obszar zmienności wyznaczonej wspomnianym cieniem jest dla popytu wariantem wybitnie niepożądanym, osłabiającym i tak jak na razie wątłe perspektywy odbicia. Wskaźniki utrzymują sygnały sprzedaży wykazując silne wyprzedanie i pewne pozytywne dywergencje. Wyprzedanie to będzie wspierało potencjalne pro-wzrostowe impulsy na price action, samo w sobie nie stanowi jednak zaproszenia do zajmowania długich pozycji.
Adrian Górniak, DM BDM
Piątkowa sesja niestety nie przyniosła odmiany oblicza warszawskiego parkietu. Pomimo mocnej końcówki blue chipów, WIG20 pozostał niemal bez zmian, natomiast znacznie gorzej zaprezentowały się małe podmioty (sWIG80 stracił 1,4%, mWIG40 niemal 1,0%). Lekką przewagę strony podażowej było również widać na większych europejskich giełdach (DAX zamknął się o 0,3% pod kreską). Mocne wzrosty zanotowały giełdy w USA – po 2,1% wzrosły S&P500 oraz DJIA, Nasdaq zyskał 2,4%. Dobre nastroje zagościły również w Azji – japoński Nikkei podniósł się 1%, a SSE B-Share o 0,8%. Także na rynku terminowym widać pozytywne nastawienie – kontrakty na DAX zyskują ok. 0,8%, zwyżki widać w Azji. Po decyzji OPEC dot. porzucenia dotychczasowego limitu dostaw ropy (wcześniej wynosił 30 mln b/d; obecnie 31,5 mln b/d), ceny surowca w Nowym Jorku spadły poniżej 40 USD/baryłkę. Wsparcia nie dopatrywałbym się w odczytach makro, bowiem kalendarz jest dziś niemal pusty – nad ranem opublikowane zostały dane dot. produkcji przemysłowej w Niemczech, przed południem poznamy wartość indeksu Sentix (pozostała część tygodnia również jest dosyć uboga). Rodzime FW20 zanotowały wysoki wolumen i patrząc na styl końcówki ostatniej sesji można mieć cichą nadzieję, że również dziś zanotujemy (lekko) pozytywne otwarcie dnia. Najbliższym ograniczeniem od góry dla futures jest pułap 1900 pkt. i o ten poziom czeka nas prawdopodobnie wzmożona batalia w najbliższych dniach.