Plany przeprowadzki na główny parkiet ma przynajmniej kilkunastu emitentów notowanych obecnie na „małej" giełdzie. W ciągu ostatnich dwóch lat na taki krok zdecydowały się już 24 spółki, z czego 14 w ostatnim roku. – Zapowiedź przenosin z NewConnect na rynek główny to generalnie pozytywna informacja. Zazwyczaj oznacza, że spółka powiększa kapitalizację i płynność, poprawia standardy zarządzania i raportowania, by spełnić wymogi dopuszczenia na GPW – ocenia Seweryn Masalski, zarządzający w MM Prime TFI. Czy warto się zainteresować firmami zmieniającymi parkiet? W ocenie Emila Łobodzińskiego, doradcy inwestycyjnego w Saturn TFI, największe szanse na przejście z sukcesem na GPW dotyczy spółek, które mają przed sobą wysoki potencjał wzrostowy, solidne wyniki finansowe oraz dobry zarząd. – Biorąc to wszystko pod uwagę, na pewno ciekawe mogą być spółki z branży internetowej, biotechnologicznej czy medycznej. Ponadto przykład Izo-Bloku pokazuje, że nawet w bardziej tradycyjnych segmentach można znaleźć spółki warte uwagi – wskazuje specjalista.
Lista oczekujących
Na główny parkiet GPW zamierza w tym roku przeskoczyć kilku producentów gier. Biznes ten cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, co potwierdzają ponadprzeciętne stopy zwrotu firm już notowanych na „dużej" giełdzie. – Jest to obecnie najmodniejsza branża, która gremialnie przenosi się na rynek główny. Do trzech obecnych już spółek mogą dołączyć kolejni producenci: Vivid Games i Bloober Team czy The Farm 51. Ich wysokie wyceny są w dużym stopniu uzasadnione – sukces CD Projectu i innych firm zaowocował wysypem talentów, których produkty wchłania ogromny światowy rynek o stosunkowo niskich barierach wejścia – ocenia Masalski. Najbliżej przeprowadzki z tego grona jest Vivid Games. Spółka niedawno złożyła prospekt w KNF i liczy na debiut jeszcze w tym półroczu. Nie będzie towarzyszyła mu emisja akcji.
Z pozostałych spółek z sektora nowych technologii do awansu przymierza się również Cloud Technologies, spółka działająca na rynku reklamy internetowej. Obecnie trwają prace nad prospektem, a intencją zarządu jest, by zadebiutować w I półroczu. Sprecyzowane plany dotyczące zmiany rynku notowań ma PGS Software. Producent oprogramowania na zamówienie w skokowym tempie poprawia wyniki, co potwierdziły niedawno opublikowane rezultaty za 2015 rok, a jego notowania w ciągu roku wzrosły aż o 110 proc., w czym niemały udział miała decyzja o przenosinach na GPW.
Ciekawa opcją dla inwestorów może być biotechnologiczna Pharmena, niedawno przejęta przez giełdowego dystrybutora farmaceutyków Pelion. Jednym z atutów tej spółki jest dywidenda, którą dzieli się od czasu debiutu na NewConenct w 2008 r. W tym przypadku data ewentualnej przeprowadzki nie jest jeszcze znana i jest uzależniona od powodzenia II fazy badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym.