Sezon raportów za III kwartał już wystartował, ale prawdziwy wysyp sprawozdań dopiero przed nami. Z pomocą analityków sprawdziliśmy, które spółki nie powinny mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku, mogąc się nawet pokusić o sprawienie pozytywnej niespodzianki. – Generalnie III kwartał był bardzo zróżnicowany, jeśli chodzi o dynamikę wyników. Spółki, które były w stanie przełożyć wzrost kosztów na klientów, mogły poprawić zyski dzięki mocnemu popytowi w gospodarce. Z drugiej strony było wiele firm, które nie radziły sobie z marżami, co jest niepokojące, bo przy wyższej bazie kosztowej spółki te mogą mieć spore problemy, kiedy nadejdzie spowolnienie – zwraca uwagę Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers.
Otoczenie wsparciem dla wyników
Oczekiwania brokerów odnośnie do tego sezonu wynikowego są umiarkowanie optymistyczne. Wśród dużych spółek, poza kilkoma wyjątkami, może być trudno o pozytywne zaskoczenia. Pomijając sektor bankowy (prognozy przedstawiliśmy w czwartkowym „Parkiecie"), III kwartał br. do udanych zaliczyć może PGNiG, któremu sprzyjały wyższe ceny ropy naftowej i gazu. – Korzystne otoczenie makroekonomiczne w III kwartale 2018 r. powinno się przełożyć na lepsze wyniki z działalności wydobywczej, a w konsekwencji na rezultat finansowy grupy rok do roku – oczekuje Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ BNP Paribas.
Problemów z poprawą ubiegłorocznych rezultatów nie powinny mieć spółki z branży IT. – Oczekujemy dobrych wyników w Asseco Poland dzięki poprawie sytuacji w segmentach bankowości oraz administracji. Podobnie jak w II kwartale banki wydają więcej na dostosowanie się do nowych regulacji, co wymusza zmiany w systemach IT. Zakładam, że wpłynie to pozytywnie zarówno na wyniki segmentu polskiego, jak i Asseco International – uważa Niszcz. Jednocześnie w sektorze publicznym nadeszło długo oczekiwane ożywienie. – Oprócz istotnej poprawy w kontraktach dla służby zdrowia widzimy też więcej średniej wielkości zleceń dla administracji centralnej – dodaje ekspert.
Beneficjentem ożywienia w branży jest też Comarch, gdzie spodziewana jest efektowna poprawa wyników operacyjnych. – Jest to efekt głównie niskiej bazy z zeszłego roku oraz realizacji drugiej części kontraktu dla Ministerstwa Sprawiedliwości, który także był już widoczny w wynikach poprzedniego kwartału – wyjaśnia Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku.
Dobra koniunktura na rynku reklamy pozytywnie przełoży się na rezultaty Wirtualnej Polski. – Spodziewam się wyraźnej poprawy wyników spółki, wspieranych przez dobrą sytuację na rynku reklamy internetowej oraz cały czas wysokich dynamik wzrostu na rynku e-commerce – argumentuje ekspert.