#WykresDnia: Fed wsparciem także dla złota

Na cenę złota wpływa wiele czynników, m.in. pogarszająca się koniunktura czy niestabilność polityczna. Istotne są także stopy procentowe, dlatego ostatnie gołębie sygnały Rezerwy Federalnej cieszą posiadaczy tego szlachetnego kruszcu.

Publikacja: 01.02.2019 12:18

#WykresDnia: Fed wsparciem także dla złota

Foto: AFP

Ole S. Hansen z Saxo Banku, specjalizujący się w tematyce surowców, przedstawił grafikę, na której pokazał miesięczne stopy zwrotu z inwestycji w złoto.

Foto: parkiet.com

Ekspert dodał przy przedstawionych stopach zwrotu, że złoto jest niczym „barometr" dla aktywności banku centralnego. Można to rozumieć jako prostą zależność: im decydenci od polityki pieniężnej są mniej aktywni przy podnoszeniu stóp procentowych, tym wśród inwestorów większym powodzeniem cieszy się złoto. Biorąc pod uwagę ostatnie miesiące, trudno się z tym nie zgodzić. Banki centralne na świecie są coraz bardziej „gołębie", a złoto czwarty miesiąc z rzędu zanotowało wzrost.

Nie jest to oczywiście jedyna przyczyna wzrostu popularności zakupu złota przez inwestorów. Inne to m.in. ciągły brak finalnego porozumienia między USA a Chinami w tzw. wojnie handlowej, niepewność związana z brexitem czy coraz gorsze odczyty wskaźników wzrostu gospodarczego w poszczególnych krajach.

Na koniec warto jednak zaznaczyć, że analizując grafikę zaprezentowaną przez Ole S. Hansena, styczeń jest ogólnie bardzo dobrym miesiącem dla złota. Dodatnie stopy zwrotu dla tego kruszcu za styczeń w latach 2008-2019 obserwowaliśmy aż dziewięciokrotnie.

SAŁ

Analizy rynkowe
Rekordy indeksów z cłami Trumpa w tle. Na ile jeszcze starczy paliwa?
Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić