Z informacji podanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations – ang., FAO), wynika, że indeks cen żywności na świecie w styczniu 2019 r. wzrósł do 164,8 pkt z poziomu 161,8 pkt miesiąc wcześniej. Był to największy miesięczny wzrost tego indeksu od lutego 2018 r. Wpływ na to miały przede wszystkim wyższe ceny produktów mlecznych (7,2 proc.).
Ole S. Hansen z Saxo Banku, specjalizujący się w tematyce surowców, zaprezentował także wykres, który przedstawia jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się ceny poszczególnych grup żywności. Na wykresie porównano: cukier (kolor zielony), mięso (czerwony), oleje (żółty), produkty mleczne (niebieski), zboża (fioletowy).
Czy styczniowy wzrost indeksu cen żywności na świecie zapowiada dalsze wzrosty w 2019 roku? Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, uspokaja, że w kolejnych miesiącach ceny powrócą do trendu spadkowego, czemu sprzyjać będą niższe ceny produktów mlecznych, zbóż i cukru.