Pewne jest tylko to, że wysoka zmienność się utrzyma

W kolejnych miesiącach uwaga inwestorów będzie się szczególnie skupiała na danych gospodarczych i decyzjach banków centralnych. Od tego zależą wyceny akcji i obligacji.

Publikacja: 17.08.2019 13:41

Pewne jest tylko to, że wysoka zmienność się utrzyma

Foto: Adobestock

W tabelach na kolejnych stronach prezentujemy wyniki strategii asset management (usługi kierowane do zamożnych klientów) po II kwartale 2019 r. W porównaniu z tym, co mogliśmy zaobserwować po I kwartale tego roku, wiele się nie zmieniło. Po sześciu miesiącach tego roku najwyższe wyniki również wypracowały portfele, w których znalazły się akcje rynków rozwiniętych, głównie ze Stanów Zjednoczonych.

Akcje atrakcyjniejsze od obligacji skarbowych

Jeśli chodzi o najbardziej ryzykowne portfele, to zdecydowana większość I półrocze zakończyła z zyskiem. Najlepsze były w stanie wypracować w tym okresie nawet dwucyfrowe stopy zwrotu. Oczywiście w związku z kondycją amerykańskiej giełdy najwyższe stopy zwrotu zanotowały portfele Caspara AM. Na czele w I półroczu uplasowała się Strategia Akcyjna USA (29,15 proc.) oraz Strategia Akcji Skoncentrowanych (26 proc.). Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcyjną USA, tłumaczy, że tak dobry wynik wypracowały spółki tworzące oprogramowanie, zbrojeniowe oraz z sektora fintech. Choć kluczowy oczywiście był tu I kwartał tego roku, to również od kwietnia do czerwca oba te portfele wyróżniały się na tle innych strategii akcji. Jednak najwyższą stopę zwrotu w II kwartale miał Esaliens TFI w ramach Portfeli Akcyjnych – skorelowanych (4,41 proc.). Również biorąc pod uwagę stopy zwrotu za ostatnie 12 miesięcy, obie wspomniane strategie Caspara AM plasują się na czele zestawienia, a ich wyniki sięgają odpowiednio 18,7 proc. oraz 13,7 proc. Za nimi w tym okresie znalazł się portfel Esaliens TFI z zyskiem 13,3 proc.

Nastawienie zarządzającego Caspara AM do rynku akcji w II półroczu jest pozytywne. Akcje wydają się atrakcyjne na tle obligacji skarbowych, których rentowności zeszły już do skrajnie niskich – a w kilku przypadkach ujemnych – poziomów.

Spowolnienie gospodarcze wymusi dalsze luzowanie polityki banków centralnych

Bardzo dobre półrocze mają za sobą również portfele dłużne, co oczywiście ma związek z trwającą hossą na rynku długu. W kilku przypadkach wyniki za ostatnie 12 miesięcy przekraczają 4 proc. W tym okresie najwięcej zysku przyniosła Strategia Niskiego Ryzyka (4,71 proc.), zarządzana przez Alior TFI. Jak przyznaje Fryderyk Krawczyk, dyrektor departamentu zarządzania aktywami w Alior TFI, obecne poziomy rentowności obligacji skarbowych znajdują się relatywnie nisko, a kontynuacja hossy na rynku długu potrzebowałaby dodatkowego paliwa, czyli np. słabszych danych z głównych gospodarek. Z kolei zdaniem Filipa Nowickiego, zarządzającego funduszami Superfund TFI, II półrocze na rynkach będzie przebiegać w rytmie podwyższonej zmienności w obawie przed spowolnieniem w światowej gospodarce i brakiem porozumienia handlowego między USA i Chinami.

– Zestawiając ryzyka z solidnymi zyskami wypracowanymi na globalnych rynkach akcji w I półroczu, warto ostrożnie podchodzić do inwestycji w akcje i redukować ekspozycję. Szczególnie że spowolnienie gospodarcze dopinguje banki centralne do luzowania polityki monetarnej, co w horyzoncie kilku miesięcy w dalszym ciągu powinno napędzać wzrost cen obligacji skarbowych – uważa Nowicki. Według niego w Polsce, mimo relatywnie konwencjonalnej polityki monetarnej prowadzonej przez NBP, szczególnie dobrze powinien się zachowywać rynek długu. – Stabilna sytuacja budżetowa i atrakcyjne rentowności powinny przyciągać kapitał, szczególnie w razie pogorszenia nastrojów na rynkach akcji. Z zagrożeń dla rynku długu należy pamiętać o zbliżających się wyborach parlamentarnych i ciągłym ryzyku zwiększania transferów społecznych – podkreśla Nowicki.

Foto: GG Parkiet

W samym I półroczu w grupie strategii dłużnych najwięcej zyskał Portfel Bezpieczny (3,46 proc.), oferowany w ramach usługi asset management przez Dom Maklerski BOŚ.

Błażej Bogdziewicz zarządzający Strategią Akcyjną USA, Caspar AM

Naszymi najlepszymi inwestycjami w strategii akcji amerykańskich w pierwszym półroczu 2019 r. były papiery spółek tworzących oprogramowanie. Cały czas widzimy ciekawe okazje inwestycyjne w tym sektorze. Co ważne, wiele spółek z tego sektora nie tylko szybko zwiększa przychody, ale może się też pochwalić zdolnością do generowania istotnych przepływów gotówkowych. Zarobiliśmy też na spółkach zbrojeniowych oraz z sektora fintech. Poszukujemy też pomysłów w innych branżach, na przykład w sektorze technologii medycznych czy w przemyśle motoryzacyjnym.

Jesteśmy optymistycznie nastawieni do perspektyw dla rynku akcji, gdyż w naszej ocenie dla akcji nie ma dzisiaj atrakcyjnej alternatywy. Spółki wchodzące w skład amerykańskiego indeksu S&P 500 generują obecnie gotówkę (po wszystkich inwestycjach) na poziomie około 4,25 proc. ich wartości rynkowej – to wskaźnik istotnie większy niż wynosząca 1,7 proc. rentowność obligacji 10-letnich rządu USA i też nieco więcej niż na przykład poziomy gotówki osiągane przez spółki z polskiego WIG. PAAN

Fryderyk Krawczyk dyrektor departamentu zarządzania aktywami, Alior TFI

Motorem dobrego wyniku strategii Niskiego Ryzyka za ostatnich 12 miesięcy (4,71 proc.) było konsekwentnie utrzymywane wyższe duration portfela. Polskie obligacje skarbowe silnie zyskiwały na wartości w ciągu ostatniego roku. W szczególności było to widoczne na przełomie lat, a następnie w dwóch ostatnich miesiącach I półrocza 2019 r. Obie fale hossy na rynku dłużnym były podyktowane innymi uwarunkowaniami. Najpierw papiery rządowe zyskiwały w związku z dynamicznym spadkiem inflacji w okresie zimowym. Następnie, pomimo powrotu wskaźnika cen konsumenckich do wzrostu, krajowe papiery znajdowały się pod wpływem czynników globalnych. W tym przypadku narastające obawy o globalny wzrost gospodarczy wywołały presję na dalszy spadek rentowności obligacji, a co za tym idzie wzrost ich cen. W naszej ocenie obecne poziomy rentowności obligacji skarbowych znajdują się relatywnie nisko. Kontynuacja hossy na długu potrzebowałaby dodatkowego paliwa potwierdzającego recesyjne odczyty z głównych gospodarek. PAAN

Analizy rynkowe
Rekordy indeksów z cłami Trumpa w tle. Na ile jeszcze starczy paliwa?
Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić