Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
6 zdjęć
ZobaczNajwiększy udział w mWIG40 ma ING Bank Śląski. Stanowi ponad 10 proc. portfela indeksu. Za nim, z ponad 8-proc. udziałem, jest Bank Millennium. Powyżej 5 proc. mają jeszcze cztery spółki: Asseco Poland, AmRest, Kęty i Kruk. Natomiast na drugim biegunie mamy Trakcję, Getin Holding, CI Games, Polimex-Mostostal oraz Getin Noble – te pięć firm odpowiada łącznie za zaledwie 1 proc. całego indeksu. Obecnie mWIG40 oscyluje w okolicach 3600–3700 pkt. Na początku roku sięgał 4 tys. pkt, a w kwietniu zaliczył lokalne maksimum na poziomie ponad 4,2 tys. pkt.
Główny indeks warszawskiej giełdy w ostatnich dniach oscyluje w okolicach 54–55 tys. pkt, a jeszcze w lipcu przekraczał 60 tys. pkt. Kiepsko wypada również WIG20 – na przełomie stycznia i lutego utrzymywał się na poziomie 2400 pkt, ale od tego czasu jest tylko gorzej i obecnie znajdujemy się już na poziomie z początku 2017 r. Na przestrzeni ostatnich kwartałów skład indeksu blue chips nieco się zmienił, ale nadal dominują w nim banki i duże koncerny z udziałem Skarbu Państwa. Większą różnorodność zobaczymy w indeksie średnich firm, czyli mWIG40. To właśnie w jego składzie podczas najbliższej, wrześniowej rewizji może dojść do największych zmian.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.