Zmiany na rynku sprzętu IT

Rosnące wynagrodzenia i restrykcyjna polityka instytucji finansowych wobec branży to tylko niektóre wyzwania, z jakimi mierzą się spółki handlujące sprzętem. Muszą też dostosować się do obserwowanych trendów: smartfony wypierają tablety, również sprzedaż notebooków jest pod presją.

Publikacja: 30.10.2019 11:00

Zmiany na rynku sprzętu IT

Foto: AFP

Zeszły tydzień był dla akcjonariuszy Nokii prawdziwą katastrofą. Kurs fińskiej spółki spadł w ciągu jednej sesji o niemal jedną czwartą. Była to reakcja na publikację słabych wyników za III kwartał i obniżenie prognoz finansowych. Spółka tłumaczy się presją na marże oraz dodatkowymi inwestycjami w 5G i cyfryzację. Ten drastyczny przykład pokazuje, że firmy z sektora IT i telekomunikacyjnego stoją przed wieloma wyzwaniami.

Jak w tym ekosystemie odnajdują się polskie spółki giełdowe, handlujące sprzętem IT i elektroniką? Ich wyceny w ostatnich latach mocno stopniały. Jeśli policzylibyśmy średnią stopę zwrotu za ostatnie trzy lata, to jest ona 34 proc. pod kreską. To m.in. efekt wojny cenowej, przekładającej się na presję na marże. A te w sektorze dystrybucji i tak są niskie. Spółkom nie pomaga też restrykcyjne podejście urzędów skarbowych. Stało się ono bezpośrednią przyczyną kłopotów grupy Action, która w 2016 r. musiała rozpocząć sanację i po kilku trudnych latach teraz wychodzi powoli na prostą.

Pozostało jeszcze 81% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?