W I kwartale średnia marża brutto ze sprzedaży notowanych na GPW i Catalyst deweloperów mieszkaniowych wyniosła 25,3 proc., co oznacza spadek o 1,8 pkt proc. względem analogicznego okresu zeszłego roku i powrót do rentowności notowanej w I kwartale 2018 r. Pod lupę wzięliśmy 14 spółek, które opublikowały sprawozdania.
O wynikach deweloperów decydują przekazania mieszkań. Ze względu na nierówny rozkład wydań w poszczególnych kwartałach najwłaściwiej jest analizować wyniki w ujęciu rocznym. Analizowani przez nas deweloperzy w całym 2019 r. zanotowali 26,2-proc. rentowność.
Zmiana na pozycji lidera
W poprzednich edycjach naszej cokwartalnej analizy pierwsze miejsce należało niezmiennie do działającego we Wrocławiu i Krakowie Lokum. Tym razem na czoło wysunęła się ogólnopolska Develia, raportując prawie 38-proc. rentowność.
– Wysoka marża jest efektem kilku współoddziałujących na siebie czynników. Podstawą jest profesjonalny zespół odpowiadający za realizację inwestycji od pozyskania gruntu, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, nadzór nad budową, sprzedaż, aż do przekazania gotowych mieszkań nabywcy – komentuje Paweł Ruszczak, p.o. prezesa Develii. – Czynnikiem, który w bardzo dużym stopniu wpływa na sukces projektu i uzyskiwane marże jest dobór gruntów. Wieloletnie doświadczenie i dobra znajomość rynków, na których działamy, sprawia, że kupujemy tylko działki w lokalizacjach, które cieszą się zainteresowaniem klientów. W osiągnięciu wysokich marż pomaga też dywersyfikacja geograficzna i dostosowana skala działalności do liczby rynków, na których jesteśmy obecni. Działamy w największych miastach w Polsce, w każdym z nich realizując kilka projektów, co pozwala zoptymalizować lokalne struktury – podkreśla.
Lokum spadło na drugą lokatę, z wciąż bardzo wysoką średnią marżą ponad 35 proc. Firmie nie udało się powtórzyć wyjątkowego dokonania z I kwartału 2019 r., kiedy rentowność przebiła 43 proc. Spółka specjalizuje się w projektach o podwyższonym standardzie w stolicy Dolnego Śląska. Co w boomie było atutem, stało się ryzykiem: tegoroczny potencjał przekazań to w dużym stopniu wolne lokale w luksusowym projekcie zrewitalizowanego budynku historycznego szpitala.