Zagraniczna Spółka Dnia

Producent komponentów przyszłości

Qualcomm. Dobre wyniki magnesem na inwestorów.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Spółka specjalizująca się w projektowaniu i sprzedaży chipów osiąga w ostatnich kwartałach bardzo dobre wyniki. Zdaniem ekspertów firma jest dobrym wyborem długoterminowym dzięki m.in. działaniu w przyszłościowej branży. Qualcomm specjalizuje się w projektowaniu chipów i podzespołów dla laptopów oraz telefonów. Produkty firmy są wykorzystywane też w autach, kamerach czy gadżetach, jak nowoczesne zegarki. Analitycy wskazują, że Qualcomm dzięki m.in. kontraktom jak ten z chińskim producentem elektroniki Honor czy akwizycji spółki projektującej chipy Nuvia za 1,4 mld dolarów jest w dobrej pozycji do dalszego rozwoju. Motorem napędowym zysków mają być podzespoły dla telefonów komórkowych wykorzystujących sieć 5G. Oprócz tego do wzrostu przychodów ma się przyczynić rosnąca popularność komputerów osobistych oraz coraz większe zapotrzebowanie na chipy branży samochodowej. W III kw. 2021 roku obrotowego zakończonego w lipcu Qualcomm wypracował 8,1 mld dolarów przychodów, przebijając o 2,5 proc. prognozę zakładającą 7,9 mld dolarów. Zysk netto podskoczył wobec tego samego okresu 2020 roku obrotowego o 140 proc., do 2 mld dolarów. Choć większość ekspertów rekomenduje kupno akcji, to cieniem na perspektywach firmy mogą się położyć problemy z produkcją chipów. Spółka bowiem nie tworzy swoich produktów, tylko korzysta z fabryk, m.in. TSMC. GSU

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.