Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W kwietniu przetransportowała 7,8 mln ton towarów, czyli aż o 28,9 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2020 r. Z kolei tzw. praca przewozowa wyniosła 2 mld tonokilometrów i zwyżkowała o 31,1 proc. PKP Cargo podaje, że szczególnie dużo przewoziło węgla, koksu, materiałów budowlanych, metali i wyroby z nich oraz artykułów chemicznych. W tym kontekście trzeba jednak pamiętać, że rok temu mieliśmy do czynienia z zamrożeniem krajowej gospodarki w związku z pojawieniem się pandemii. W ujęciu miesiąc do miesiąca grupa odnotowała już niewielkie spadki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Założono, że do 2031 r. nastąpi stabilizacja sytuacji płynnościowej spółki, spłata zobowiązań, wzrost efektywności i zostaną stworzone warunki pod przyszłe finansowanie inwestycji. Rentowność na poziomie wyniku netto planowana jest już od 2026 r.
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.
Akcjonariusze Wieltonu przegłosowali uchwały dotyczące emisji 10 mln akcji serii E i prawie 3,4 mln akcji serii F bez prawa poboru.