Transport

PKP Cargo: Rosną przewozy

Podczas poniedziałkowej sesji akcje PKP Cargo zyskiwały na wartości nawet 6,1 proc., osiągając poziom 21,85 zł. Była to jedna z najwyższych ich wycen od półtora roku. Wzrost popytu to prawdopodobnie konsekwencja mocno rosnących w Polsce towarowych przewozów kolejowych. W efekcie i giełdowa grupa poprawiła swoje wyniki.
Foto: materiały prasowe

W kwietniu przetransportowała 7,8 mln ton towarów, czyli aż o 28,9 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2020 r. Z kolei tzw. praca przewozowa wyniosła 2 mld tonokilometrów i zwyżkowała o 31,1 proc. PKP Cargo podaje, że szczególnie dużo przewoziło węgla, koksu, materiałów budowlanych, metali i wyroby z nich oraz artykułów chemicznych. W tym kontekście trzeba jednak pamiętać, że rok temu mieliśmy do czynienia z zamrożeniem krajowej gospodarki w związku z pojawieniem się pandemii. W ujęciu miesiąc do miesiąca grupa odnotowała już niewielkie spadki.

„Obecne udziały w rynku grupy PKP Cargo są najwyższe od października 2019 r. To dlatego, że dynamika wzrostu przewozów w przypadku naszej grupy była znacznie wyższa niż u konkurencji i pracujemy nad tym, aby taką tendencję utrzymać w następnych miesiącach" – informuje Czesław Warsewicz, prezes giełdowej spółki. Dodaje, że wzrostowa tendencja utrzymuje się w przewozach intermodalnych (kontenerowych), które w kwietniu były w ujęciu rok do roku wyższe o ponad 12 proc. To korzystna dla transportowej firmy tendencja, gdyż w tym biznesie chce ona w następnych latach budować swoją przyszłość. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.