Transport

Wielton. E-handel napędza transport

Grudzień 2020 był siódmym miesiącem z rzędu zwiększającego się rynku nowych przyczep i naczep wszystkich rodzajów. Tempo wzrostu wyniosło 50,3 proc. i było ponaddwukrotnie wyższe niż w listopadzie. Nieco wolniej rósł Wielton, który zwiększył liczbę rejestracji o 7 proc., utrzymując ok. 10-proc. udział w rynku.
Foto: materiały prasowe

Rejestracje ciągników samochodowych, które sygnalizują z wyprzedzeniem o sytuacji na rynku przyczep i naczep, zwiększyły się w grudniu r./r. o ponad 60 proc., co jest ewenementem o tej porze roku. Jest to, zwłaszcza przy silnej końcówce 2020 roku w grupie samochodów ciężarowych, dobry prognostyk dla rynku przyczep i naczep. Zdaniem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego jest to w dużej mierze efekt pozytywnych zmian, jakie dokonują się na rynku transportowym w związku z przyspieszonym rozwojem e-handlu w okresie pandemii. – W efekcie m.in. tego zjawiska zwiększa się zapotrzebowanie na transport towarów, które przewożone są nie tylko lekkimi pojazdami, ale również ciężkimi czy też całymi zestawami. Sygnały płynące z danych GUS o dobrych rezultatach eksportu polskiej gospodarki w trzecim kwartale i na początku czwartego ub.r. niewątpliwie wzmacniają decyzje przewoźników co do zakupów nowych środków transportu. Podobnie pozytywnie oddziałuje m.in. na cały rynek transportowy (przewoźników i dostawców pojazdów użytkowych) podpisanie w ostatnich dniach grudnia minionego roku umowy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską – wskazują eksperci PZPM.

Dane rynkowe korespondują z pozytywnymi sygnałami napływającymi z samego Wieltonu. Pod koniec 2020 roku największy krajowy producent przyczep i naczep sygnalizował, że biorąc pod uwagę aktualny poziom zamówień, sprzedaż grupy w 2021 roku może powrócić do poziomu z 2019 roku. Dodatkowo okres spowolnienia sprzedaży w 2020 r. wywołany pandemią Covid-19, który skutkował czasowym wstrzymaniem produkcji, Wielton wykorzystał na modernizację swoich zakładów, co powinno pozytywnie przełożyć się na marże. jim

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.