Transport

OT Logistics: Allianz ZB wypowiedział umowę

Allianz ZB wypowiedział umowę wspólników w chorwackiej firmie Luka Rijeka, którą zawarł w połowie września 2017 r. z OT Logistics i Erste.
Foto: Adobestock

Tym samym polska spółka utraciła kontrolę nad adriatyckim portem. Zmuszona będzie też do przekwalifikowania wartości Luka Rijeki w swoich księgach z jednostki zależnej na stowarzyszoną. O ile, na razie nie podano. OT Logistics przekonuje, że wypowiedzenie umowy nie skutkuje powstaniem nowych zobowiązań, poza realizacją tzw. opcji put, na podstawie której miało nabyć niespełna 15,2 proc. akcji chorwackiej firmy od Allianz ZB (obecnie ma ich 27,4 proc.). Termin realizacji opcji put minął 28 grudnia. Mimo to polska spółka nadal chce z niej skorzystać. Liczy, że będzie to możliwe do końca marca.

W połowie października 2020 r. sąd arbitrażowy w Zagrzebiu uznał, że wypowiedzenie umowy wspólników w Luka Rijece przez OT Logistics wobec Allianz ZB było nieważne. Jednocześnie giełdowa spółka ma zapłacić Allianz ZB ponad 2,5 mln kun (1,5 mln zł) tytułem kompensaty poniesionych kosztów. Konsekwencją wydanego wyroku jest konieczność nabycia akcji Luka Rijeki po 60 kun za sztukę (wydatek równowartości ok. 74 mln zł). Tymczasem ostatnio na giełdzie w Zagrzebiu są one o ponad połowę tańsze. Na tym nie koniec. OT Logistics może być też zmuszone do zapłaty Allianz ZB niespełna 13,5 mln kun (ok. 8,1 mln zł) odszkodowania określonego w umowie wspólników. Z drugiej strony polska spółka pozyskała opinię jednej z chorwackich kancelarii prawnych, według której wyznaczona kara może podlegać podważeniu w drodze postępowania przed sądem arbitrażowym. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.