Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tym samym polska spółka utraciła kontrolę nad adriatyckim portem. Zmuszona będzie też do przekwalifikowania wartości Luka Rijeki w swoich księgach z jednostki zależnej na stowarzyszoną. O ile, na razie nie podano. OT Logistics przekonuje, że wypowiedzenie umowy nie skutkuje powstaniem nowych zobowiązań, poza realizacją tzw. opcji put, na podstawie której miało nabyć niespełna 15,2 proc. akcji chorwackiej firmy od Allianz ZB (obecnie ma ich 27,4 proc.). Termin realizacji opcji put minął 28 grudnia. Mimo to polska spółka nadal chce z niej skorzystać. Liczy, że będzie to możliwe do końca marca.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.
Akcjonariusze Wieltonu przegłosowali uchwały dotyczące emisji 10 mln akcji serii E i prawie 3,4 mln akcji serii F bez prawa poboru.
W tym roku pracę ma stracić do 1041 pracowników, a w przyszłym do 1388 osób. Jesienną ubiegłego roku, także w efekcie zwolnień grupowych, pracę straciło 3665 pracowników. Było to rezultatem m.in. systematycznie pogarszającej się kondycji spółki.